Poznaniak Jan Szymański zdobył w piątek złoty medal w wyścigu na 5000 m w łyżwiarstwie szybkim 26. Zimowej Uniwersjady rozgrywanej w Trentino (Trydencie).

Szymański na Uniwersjadzie reprezentuje uczelnię AWF Poznań, na której studiuje, ale na co dzień jest zawodnikiem LKS Poroniec Poronin. 24-letni panczenista w biegu na 5000 m wystartował w parze Jewgienijem Sierjajewem. Polak osiągnął czas 6:32,47 i był lepszy od Rosjanina o 1,63 sekundy. Był to najszybszy wyścig dnia. Czas ten dał Szymańskiemu złoty medal, a Sierjajew zajął drugie miejsce. Brązowy medal zdobył Jin Yeong Lee z Korei Południowej.

Piątek był niezwykle obfity w medale dla polskiej reprezentacji. Karolina Chrapek wywalczyła trzecie miejsce w narciarstwie alpejskim, druga była biathlonistka Weronika Nowakowska-Ziemniak. Również srebrny medal na dystansie 1500 m zdobyła panczenistka Natalia Czerwonka.

Na zakończenie dnia Polacy cieszyli z dwóch złotych medali. Adam Cieślar zdeklasował rywali w kombinacji norweskiej, a Szymański pewnie triumfował na 5000 m.