Do półfinałów Międzynarodowych Mistrzostw Wielkopolski Talex Open 2014 w tenisie awansowało trzech Polaków i jeden Czech. O finał zmierzą się Błażej Koniusz z Grzegorzem Panfilem, którzy razem wygrali w 2006 roku juniorski Wimbledon.

– To będzie trudny dla nas obu pod względem mentalnym mecz. Znamy się od wielu lat . Często razem trenujemy. Mówiąc krótko – jesteśmy przyjaciółmi – podkreśla Koniusz. 26-letni tenisista miał kłopoty na początku spotkania ćwierćfinałowego z Hubertem Hurkaczem. Gracz ze Śląska przegrywał w pierwszym secie 2:5. Jednak od tego momentu 11 gemów z rzędu zdobył Koniusz i tym samym wygrał cały mecz 7:5, 6:0.

– Nie było to spotkanie marzenie w moim wykonaniu, ale najważniejsze że wygrałem. Od początku turnieju mam problemy zdrowotne związane  z plecami. Wpływa to na jakość serwisu i ogólne samopoczucie – opisuje Koniusz.

Mimo porażki z turnieju zadowolony może być także Hurkacz. 17-letni tenisista zdobył w Poznaniu swoje pierwsze w karierze punkty do rankingu ATP oraz wyeliminował rozstawionego z numerem jeden Petera Torebko. – Zdobyłem pierwsze punkty rankingu ATP. To cieszy. W pojedynku z Błażejem w pierwszym secie nie wykorzystałem swojej szansy. W drugiej partii za bardzo chciałem, a kiedy nie wychodziło denerwowałem się i popełniałem błędy – tłumaczy Hubert Hurkacz. Młody wrocławianin za kilka dni wylatuje do Nowego Jorku na juniorski US Open.

Natomiast rozstawiony z numerem piątym Grzegorz Panfil fatalnie rozpoczął spotkanie z Viktorem Kostinem. Niemiecki kwalifikant wygrał pierwszego seta do zera. 26-letni zabrzanin w kolejnych dwóch setach udowodnił jednak kto jest lepszy i wygrał ostatecznie 0:6, 6:2, 6:2.

W ostatnim ćwierćfinale Piotr Łomacki pokonał Piotra Gadomskiego 6:1, 7:6. 18-letni Polak w półfinale zmierzy się Michalem Schmidem. Rozstawiony z numerem szóstym Czech wyeliminował turniejową dwójkę Słowaka Adriana Sikorę 6:3, 6:1.

W sobotę od godz 12 spotkania półfinałowe w grze pojedynczej, a następnie finał debla. W niedzielę o 12 finał singla. Mecze rozgrywane są na kortach AZS przy ul. Noskowskiego w Poznaniu. Wstęp wolny.

Talex Open 2014, pula nagród 15 tys. dolarów, korty ziemne

Sobotni plan gier:

Błażej Koniusz (Polska) – Grzegorz Panfil (Polska, 5)
Piotr Łomacki (Polska) – Michal Schmid (Czecy, 6)

Andriej Kapaś (Polska, 1), Błażej Koniusz (Polska, 1) – Roman Jebavy (Czechy, 2), Adrian Sikora (Słowacja, 2)

Wyniki piątkowych spotkań:

Gra pojedyncza – ćwierćfinał

Piotr Łomacki (Polska) – Piotr Gadomski (Polska, 7) 6:1, 7:6 (3)
Błażej Koniusz (Polska) – Hubert Hurkacz (Polska, WC) 7:5, 6:0
Grzegorz Panfil (Polska, 5) – Viktor Kostin (Niemcy, Q) 0:6, 6:2, 6:2
Michal Schmid (Czechy, 6) – Adrian Sikora (Słowacja, 2) 6:3, 6:1

Gra podwójna – półfinał

Roman Jebavy (Czechy, 2), Adrian Sikora (Słowacja, 2) – Marcus Mansson (Szwecja), Daniel Windahl (Szwecja) 7:6(5), 6:4

źródło: talexopen.pl