Poznaniak Jan Szymański zdobył w niedzielę drugi złoty medal w łyżwiarstwie szybkim na 26. Zimowej Uniwersjadzie rozgrywanej w Trentino (Trydencie). Tym razem Polak był najlepszy w wyścigu na 1500 m.

Szymański biegł w ostatniej parze z Japończykiem Taro Kondo. Z rywalem wygrał wyraźnie, a czas jaki uzyskał, 1.47.80, pozwolił na zdystansowanie reszty konkurentów. Drugi, Włoch Mirko Nenzi, był gorszy o 0,74 s., a brązowy medalista Joo Hyonh Jun z Korei Południowej o ponad sekundę.

Szymański jest studentem wydziału wychowania fizycznego na poznańskiej AWF, której barwy reprezentuje na Uniwersjadzie, choć na co dzień jest zawodnikiem LKS Poroniec Poronin.

Poznaniak ma szansę na jeszcze jeden sukces w Trydencie. 20 grudnia wystartuje na dystansie 1000 metrów.

Niedziela była niezwykle udana dla polskich sportowców. Złote medale oprócz Szymańskiego zdobyli Weronika Nowakowska-Ziemniak w biathlonowym sprincie na 7,5 km oraz Mateusz Habrat w skicrossie. Drugie miejsce w slalomie gigancie wywalczyła Karolina Chrapek. Srebro zdobyła Monika Hejnisz w biathlonie, na tym samym dystansie co Nowakowska-Ziemniak.