Jelena Ostapenko - fot. Biuro Prasowe PPO

Czeszka Petra Cetkovska i Łotyszka Jelena Ostapenko zagrają w finale drugiej edycji turnieju tenisowego Powiat Poznański Open 2015. Początek niedzielnego meczu w Centrum Tenisowym Sobota o godzinie 12.40.

Jako pierwsza awans do finału wywalczyła doświadczona Cetkovska (227 WTA). 30-letnia Czeszka w pierwszym secie meczu ze swoją rodaczką Martiną Borecką (415 WTA) uległa 3:6, a w drugim secie przegrywała już 0:3 i 15:40. Cetkovska zdołała jednak odwrócić losy spotkania. Obroniła piłkę meczową, by po chwili wygrać tie-breaka i wyrównać stan spotkania. W trzeciej partii wygrała zdecydowanie, wykorzystując zmęczenie Boreckiej, dla której był to już siódmy mecz podczas turnieju w Sobocie. Ostatecznie Cetkovska wygrała 3:6, 7:6, 6:2.

– W pierwszym secie nie czułam się dobrze fizycznie, słabo poruszałam się po korcie. Są momenty, kiedy odczuwam jeszcze skutki kontuzji. Na szczęście potrafiłam się zmobilizować – skomentowała spotkanie Cetkovska, która w 2012 roku była 25. miejscu w rankingu WTA.

W drugim półfinale zmierzyły się turniejowa dwójka Kiki Bertens (114 WTA) oraz rozstawiona z numerem czwartym Jelena Ostapenko (124 WTA). Holenderka szybko przełamała podanie Łotyszki, ale ubiegłoroczna zwyciężczyni juniorskiego Wimbledonu potwierdziła, że nie przez przypadek nazywana jest „wielkim tenisowym talentem”.

Dzięki mądrej i urozmaiconej grze wygrała 5 gemów z rzędu i całego seta 6:3. W drugiej partii role się odwróciły. Bertens grała bardziej dokładnie, wykorzystała kilka prostych błędów rywalki i zwyciężyła do 2. W decydującym secie 18-latka z Rygi powróciła do swojego rytmu i chociaż przy stanie 4:1 pozwoliła Bertens wygrać gema przy swoim podaniu, to w kolejnych gemach grała skuteczniej i pokonała reprezentantkę Holandii 6:3, 2:6, 6:3.

– To była bardzo wymagająca rywalka. Starałam się jednak grać, jak najlepiej potrafię i cieszę się z awansu. To będzie mój pierwszy finał w turnieju z pulą 75 tysięcy dolarów. Wiem, że moja jutrzejsza rywalka Petra Cetkovska to doświadczona tenisistka i spodziewam się trudnego pojedynku – powiedziała po meczu Ostapenko.

Finał Powiat Poznański Open z pulą nagród 75 tysięcy dolarów rozpocznie się na korcie centralnym o godz. 12.40. Od 12.30 relacja na antenie TVP Poznań i oficjalnej stronie turnieju – http://powiatpoznanskiopen.pl/pl/

Wstęp na turniej i dojazd specjalną linią z Pętli Sobieskiego jest bezpłatny.