Petra Cetkovska - fot. Irek Pindral

Petra Cetkovska wygrała turniej tenisowy z pulą nagród 75 tysięcy dolarów Powiat Poznański Open 2015. W finale imprezy rozegranej na kortach Centrum Tenisowego Sobota 30-letnia Czeszka pokonała Jelenę Ostapenko 3:6, 7:5, 6:2.

Ostapenko (124 WTA) nie najlepiej rozpoczęła niedzielny pojedynek. 18-letnia Łotyszka już w pierwszym gemie dała się przełamać, popełniając cztery podwójne błędy serwisowe (w całym meczu miała ich w sumie aż 12). Zwyciężczyni ubiegłorocznego juniorskiego Wimbledonu szybko jednak opanowała nerwy i wyszła na prowadzenie 4:2. Doskonale rozprowadzała Czeszkę po korcie, często grając kończący backhand po linii.

Największy problem miała przy własnym serwisie. Pierwsze podanie słabo funkcjonowało, a z drugiego Cetkovska grała agresywny return, często przynoszący jej punkty. Ostatecznie tenisistka z Rygi, po 43 minutach gra i za czwartą okazją wygrała seta.

Druga partia to obustronna gra pomyłek. Pewniej zaczęła Ostapenko, która prowadziła już 3:1. Później gra się wyrównała. Łotyszka cały czas starała się być agresywną na korcie. Jednak oddała rywalce mnóstwo punktów po niewymuszonych błędach.

W decydującym secie doświadczenie byłej 25. tenisistki w rankingu WTA rakiety świata było już widoczne. W prawdzie Ostapenko prowadziła 2:1, ale w kolejnych gemach Cetkovska solidnością i dokładnością uderzeń wypunktowała rywalkę.

– To był mój najgorszy mecz w turnieju, a może i w sezonie – powiedziała zawiedziona Ostapenko. Dla młodej Łotyszki to była druga finałowa porażka w tym turnieju. W piątek w parze z Cornelią Lister przegrała w finale debla.

– Bardzo się cieszę z wgranej w Sobocie bo wracam do tenisa po dłuższej przerwie, którą wymusiła kontuzja. Dziękuję organizatorom, sponsorom, mojemu trenerowi oraz kibicom za wsparcie. Szczególne podziękowania dla Barnaby Perka, który codziennie dbał o to, żebym była dobrze przygotowana do kolejnego spotkania – mówiła uśmiechnięta i wzruszona Cetkovska.

Zwyciężczyni otrzymała 115 punktów do rankingu WTA oraz czek na 11400 dolarów. Dzięki wygranej awansuje w światowym rankingu WTA w okolice 165. miejsca. Przed turniejem była 227.

Starosta poznański Jan Grabkowski wraz z Tomaszem Nowickim – prezesem CT Sobota i firmy POZ-BRUK poinformowali, że w przyszłym roku odbędzie się trzecia edycja Powiat Poznański Open, z przynajmniej taką samą pulą nagród, jak w tym roku.

– Rozmawiałem dziś z przebywającym w Dubaju prezesem Tomaszem Nowickim i mogą ogłosić, że trzecia edycja naszego turnieju będzie. Oczywiście za wcześnie żeby podać dokładny jego termin, ale mogę zapewnić, że pula nagród się nie zmniejszy. Cieszy mnie rozwój turnieju: większe zainteresowanie mediów, obecność wielu znanych tenisistek i ich dobre opinie. Przede wszystkim jednak jestem zadowolony z dużo większej liczby kibiców na trybunach CT Sobota, bo to dla nich organizujemy ten turniej – powiedział po finale starosta poznański Jan Grabkowski.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz