AZS UAM Poznań - fot. Irek Pindral

W czwartek w turnieju mężczyzn odbyły się pojedynki 1/8 finału. Niestety zawodnicy Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odpadli z walki o medale, przegrywając odpowiednio z Evry University (Francja) 0:6 (0:1) i Istanbul University (Turcja) 4:5 (2:5). W turnieju kobiet futsalistki UAM rozgromiły Trondheim Business School (Norwegia) 18:0 (7:0).

Już od początku pojedynku UEP z Evry University Francuzi atakowali bramkę Marka Gonda. Nasz golkiper dzielnie odpierał ataki trójkolorowych. Polacy także mieli swoje szanse. Niestety tuż przed przerwą wynik spotkania na 1:0 otworzył Cousail Boulkroune. Pięć minut po przerwie piłkarze z Francji podwyższyli na 2:0. W 32. minucie nasi zawodnicy przeprowadzili bardzo groźną akcję, niestety zakończoną niepowodzeniem. 60 sekund później Francuzi zemścili się i strzelili na 3:0. Nasi reprezentanci próbowali jeszcze podjąć walkę, zdejmując bramkarza. Jednak mecz zakończył się zwycięstwem Fancuzów 6:0.

Graliśmy z klasowym zespołem. Przeważali od początku. Utrzymywali piłkę w grze i zdobywali przewagę. To są ludzie, którzy grają w futsal na co dzień. Mieliśmy swoje sytuacje, ale niestety ich nie wykorzystaliśmy – mówił po spotkaniu Bogdan Sękowski, trener Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Drugi z naszych reprezentantów w męskim turnieju Uniwersytet Adama Mickiewicza przegrał po zaciętym meczu 4:5. Polacy stracili bramkę już w 1. minucie spotkania. Do wyrównania nasi studenci doprowadzili już parę sekund później. Z rzutu karnego bramkę strzelił Dominik Solecki. Niestety po 20. minutach Polacy przegrywali już 1:5. Na pięć minut przed przerwą trafienie na 2:5 strzelił Michał Miara.

Po przerwie UAM wziął się do odrabiania strat. W 25. minucie było już tylko 5:4 dla Turków. Podopiecznym Zenona Jezierskiego pozostawało jeszcze piętnaście minut na odwrócenie losów spotkania. Niestety pomimo usilnych prób i zdjęcia bramkarza Polakom nie udało się doprowadzić do wyrównania i spotkanie zakończyło się zwycięstwem Turków 5:4.

Po spotkaniu kapitan drużyny Dominik Solecki nie ukrywał, że on i jego koledzy mają w tym turnieju problemy z rozpoczęciem meczów. – Mówimy sobie w szatni, że nie możemy przespać pierwszych minut. Wychodzimy i  po trzydziestu sekundach przegrywamy. Później musimy gonić wynik. Udało się nam dojść na jedną bramkę, ale wiadomo czas kończył się nieubłaganie. Niestety nie wpadł ten piąty gol dla nas. Musimy pożegnać się z turniejem i grać o niższe lokaty – tłumaczy Solecki.

Polskim futsalistom w AME pozostała teraz walka o miejsca 9-16. UEP zmierzy się z University of Lyon (Francja) (PP 12:00), a UAM z Norway School of Economics in Bergen (AWF, 12:00).

Prawdziwe lanie rywalkom z Trondheim Business School urządziły futsalistki Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Podopieczne Wojciecha Weissa już do przerwy prowadziły 7:0. Jednak w drugiej części spotkania urządziły sobie trening strzelecki, wbijając rywalkom jeszcze 11 bramek. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 18:0 dla Polek. W spotkaniu pięć bramek zdobyła Marta Kosiorek. Po czterech spotkaniach futsalistki UAM Poznań zajmują w tabeli zawodów 5. miejsce. W piątek zmierzą się z rywalkami z Munster University (UAM, 16).

autor tekstu: Maciej Wadowski, Biuro Medialne AME Poznań 2015

Wyniki Akademickich Mistrzostw Europy w futsalu, 6 sierpnia 2015r.

13        06.08.  16:00   PP       Ege Uni (TUR) – Santarem PI (POR) 2:0
14        06.08.  16:00   UAM  Trondheim BS (NOR) – Adam Mickiewicz Uni (POL) 0:18
15        06.08.  16:00   AWF   Munster Uni (GER) – Leuven Uni (BEL) 4:0