warta-poznan-150x150W sobotę o godz. 15 Warta Poznań rozpocznie na własnym stadionie rundę wiosenną I ligi. Przeciwnikiem „Zielonych” będzie zespół Arki Gdynia, bezpośredni sąsiad w tabeli. Warta po dotychczasowych siedemnastu kolejkach zajmuje dziesiąta lokatę, zdobyła 22 punkty (bilans 6-4-7, bramki 25-26), najbliższy rywal 24 punkty (7-3-7, bramki 19-13).

Zima była niezwykle burzliwa dla poznańskiego klubu. Pożegnano się z dotychczasowym szkoleniowcem Czesławem Owczarkiem, a także większością czołowych piłkarzy. Wszystko to miało związek z ograniczeniem wydatków na drużynę przez prezes Izabelę Łukomską-Pyżalską. Rozmowy z władzami miasta na temat finansowania Warty zakończyły się fiaskiem, zespołowi groziło nawet wycofanie z rozgrywek. Na szczęście do takiej sytuacji nie doszło, ale zawirowania wokół klubu odbiły się na kadrze i sztabie szkoleniowym. Nowym trenerem został młody i niedoświadczony, ale od kilku lat związany z „Zielonymi”, Maciej Borowski (więcej o nim tutaj: http://echosportu.pl/maciej-borowski-oficjalnie-trenerem-warty-poznan/ ).

W przerwie zimowej zespół nie wyjechał na żaden obóz, rozgrywał jedynie sparingi, w których sprawdzano wyróżniających się graczy z niższych lig, a także kilku obcokrajowców. Ostatecznie udało się skompletować dość solidną kadrę, w której nie brakuje ciekawych piłkarzy. Warto uważniej przyjrzeć się nazwiskom Czoski, Gajdy, Giela, Michalaka, Nowosielskiego czy Wilczyńskiego. Najbardziej egzotycznym transferem nie tylko Warty, ale całej I ligi było pozyskanie Chińczyka Yu Fei. Wcześniej występował w zespole Shanghai Shenhua, gdzie jak twierdzi miał okazję trenować razem z Didierem Drogbą i Nicolasem Anelką.

Przyszli:

Paweł Czoska (Arka Gdynia), Adam Gajda (Lech Poznań), Paweł Giel (GKS Bełchatów), Igor Jurga (MKS Kluczbork), Przemysław Kanarek (Motor Lublin), Marcin Klatt (brak klubu), Michał Kołodziejski (Ruch Chorzów), Hubert Kotus (Ruch Chorzów), Cezary Michalak (Legia Warszawa), Leszek Nowosielski (GKS Bełchatów), Wojciech Wilczyński (Sandecja Nowy Sącz), Robert Ziętarski (Arka Gdynia), Fei Yu (Shanghai Shenhua)

Odeszli:

Grzegorz Bartczak (Miedź Legnica), Paweł Beser (Polonia Środa Wielkopolska), Daniel Ciach (Radomiak Radom), Mariusz Gabrych (szuka klubu), Piotr Giel (Sandecja Nowy Sącz), Łukasz Grzeszczyk (GKS Bełchatów), Rafał Kosznik (GKS Bełchatów), Adrian Laskowski (Polonia Bytom), Artur Marciniak (Miedź Legnica), Adam Mójta (Sandecja Nowy Sącz), Maciej Mysiak (Flota Świnoujście), Przemysław Otuszewski (koniec kariery), Bartłomiej Pawłowski (Widzew Łódź), Gerard Pińczuk (juniorzy), Michał Płotka (Widzew Łódź), Wojciech Trochim (Zagłębie Lubin)

Głównym celem na wiosnę według prezes Łukomskiej-Pyżalskiej jest utrzymanie w lidze. Najważniejsze będą punkty, a nie piękna gra. Zresztą trudno oczekiwać czegoś więcej z tak przemeblowaną kadrą, której średnia wieku wynosi 22 lata, a także młodym i niedoświadczonym trenerem. Mimo to ciężko będzie roztrwonić dziewięciopunktową przewagę nad zagrożoną strefą, w dodatku zespoły z dołu tabeli także mają swoje problemy.

– Mamy młodych, zdolnych chłopaków, którzy dotąd nie zaistnieli w dorosłej piłce. Warta stwarza im taką możliwość. W połączeniu z doświadczonymi zawodnikami, którzy zostali, ci młodzi tworzą taki mix. Wierzę, że szybko osiągniemy cel, czyli zapewnimy sobie utrzymanie w lidze, a potem sprawimy niejedną niespodziankę – mówi Maciej Borowski.

A jak będzie naprawdę ? Walka o ligowy byt  do ostatniej kolejki ?A może szybkie zapewnienie sobie utrzymania i spokojna wiosna ? Emocji z pewnością nie zabraknie, a pierwszy mecz już jutro !

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments