Sześciu piłkarzy Lecha Poznań zostało powołanych do reprezentacji narodowych. Szansę reprezentowania barw swoich krajów otrzymali Karol Linetty (Polska), Jasmin Burić (Bośnia i Hercegowina), Tamas Kadar i Gergö Lovrencsics (Węgry). Z kolei Tomasz Kędziora oraz Dariusz Formella otrzymali powołanie do reprezentacji Polski U-21.

ELIMINACJE MISTRZOSTW EUROPY 2016 BARAŻE

Norwegia – Węgry 0:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Kleinheisler (26.)

15.11.2015

Węgry – Norwegia 2:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Priskin (14.), 2:0 Henriksen (83. – samobójcza), 2:1 Henriksen (87.)

Tamas Kadar – 90 (żółta kartka) i 90 minut (asysta)

Gergö Lovrencsics – od 76 i 90 minut

Pierwsi do walki w barażach o przepustki na Mistrzostwa Europy we Francji stanęli Węgrzy. W eliminacjach mieli sporego pecha tracąc bezpośredni awans, jako najlepsza drużyna z trzecich miejsc w grupach, niemal na finiszu na rzecz Turków. Dlatego o swoje marzenia o Euro musieli zagrać w barażach, a rywalem była Norwegia.

W pierwszym meczu w Oslo Madziarzy wygrali 1:0 po golu 21-letniego debiutanta Laszlo Kleinheislera. To była znakomita zaliczka przed rewanżem w Budapeszcie. W jeszcze lepszej sytuacji Węgrzy byli po kwadransie drugiego spotkania, gdy do siatki trafił Tamas Priskin. A gdy w końcówce piłkę do własnej siatki skierował Markus Henriksen wiadomo było już, że nic nie odbierze awansu gospodarzom. Norwegów stać było tylko na honorowe trafienie, a jego autorem był strzelec samobójczej bramki kilka chwil wcześniej. Węgrzy awansowali ponownie na Mistrzostwa Europy po 44 latach, ostatni raz brali w nich udział w 1972 roku.

Kadar rozegrał oba spotkania w pełnym wymiarze czasu, w pierwszym wyróżnił się jedynie żółtą kartką, ale już w drugim zaliczył asystę przy golu Priskina. Z kolei Lovrencsics spotkanie w Oslo zaczął na ławce rezerwowych, a na boisku pojawił się dopiero w 76. minucie. W rewanżu w Budapeszcie zagrał już od początku do końca meczu.

[divider]

13.11.2015

Bośnia i Hercegowina – Irlandia 1:1 (0:0)

Bramki: 0:1 Brady (82.), 1:1 Dżeko (85.)

16.11.2015

Irlandia – Bośnia i Hercegowina 2:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Walters (24. – karny), 2:0 Walters (70.)

Jasmin Burić – 0 i 0 minut

Selekcjoner reprezentacji Bośni i Hercegowiny Mehmed Bazdarević ponownie powołał Jasmina Buricia, tym razem na baraże z Irlandią. W pierwszym spotkaniu w Zenicy gospodarze tylko zremisowali z gośćmi z Ulsteru 1:1. Prowadzenie Irlandczykom dał Robbie Brady w 82. minucie, ale chwilę później wyrównał Edin Dżeko. Ten wynik w korzystniejszej sytuacji przed rewanżem stawiał piłkarzy z Wysp Brytyjskich.

Drugie spotkanie rozegrano w Dublinie i zwyciężyli w nim gospodarze po dwóch golach Jonathana Waltersa. Pierwszy z nich padł po rzucie karnym, ale decyzja sędziego Bjorna Kuipersa wywołała spore kontrowersje i protesty piłkarzy gości. W drugiej połowie Irlandczycy podwyższyli swoje prowadzenie i awansowali do finałów Mistrzostw Europy we Francji, zaś Bośniacy na swój pierwszy, historyczny, występ w europejskim czempionacie muszą jeszcze poczekać.

Jasmin Burić oba spotkania w całości spędził na ławce rezerwowych.

[divider]

mecze towarzyskie

13.11.2015

Polska – Islandia 4:2 (0:1)

Bramki: 0:1 Sigurdsson (4. – karny), 1:1 Grosicki (51.), 2:1 Kapustka (66.), 2:2 Finnbogason (69.), 3:2 Lewandowski (75.), 4:2 Lewandowski (79.)

17.11.2015

Polska – Czechy 3:1 (2:1)

Bramki: 1:0 Milik (2. – głową), Jodłowiec (12. – głową), 2:1 Krejci (41.), 3:1 Grosicki (70.)

Karol Linetty – od 86 i do 77 minuty

Powołanie do reprezentacji Polski, jako jedyny z lechitów, otrzymał Karol Linetty. Biało-Czerwoni najpierw mierzyli się na Stadionie Narodowym w Warszawie z Islandią. Polacy po pierwszej połowie przegrywali jedną bramką po golu już w 4. minucie z rzutu karnego Gylfiego Sigurdssona. Dużo więcej emocji i goli kibice zobaczyli po przerwie. Najpierw wyrównał Kamil Grosicki, a później na prowadzenie Polaków wyprowadził Bartosz Kapustka. Islandczycy jednak szybko odpowiedzieli trafieniem Alfreda Finnbogasona. Jednak dwie bramki Roberta Lewandowskiego dały zwycięstwo Polakom.

W drugim spotkaniu towarzyskim, tym razem we Wrocławiu, Biało-Czerwoni grali z Czechami. Świetny początek Polski, która już po dwunastu minutach prowadziła 2:0 po golach Arkadiusza Milika i Tomasza Jodłowca. Przed przerwą kontaktową bramkę dla gości zdobył Ladislav Krejci. W drugiej połowie Polacy po raz trzeci znaleźli drogę do siatki Czechów, a strzelcem gola był Grosicki i ostatecznie wygrali 3:1.

Karol Linetty wystąpił w obu meczach reprezentacji, w pierwszym wszedł na boisko dopiero w 86. minucie zmieniając Grosickiego. W drugim zagrał już od początku i został zmieniony w 77. minucie przez Sebastiana Milę.

Bramka: 0:1 Jaremczuk (72.)

Tomasz Kędziora – 90 i do 85 minuty (żółta kartka)

Dariusz Formella – od 63 i do 62 minuty

Powołania do młodzieżowej reprezentacji Polski otrzymało dwóch lechitów – Tomasz Kędziora i Dariusz Formella. W pierwszym towarzyskim spotkaniu z rówieśnikami z Izraela od pierwszej minuty zagrał tylko prawy obrońca Kolejorza. Młodzi Polacy wygrali 1:0 po golu w 72. minucie Pawła Jaroszyńskiego. Na boisku przebywał już wtedy także skrzydłowy Lecha.

W drugim towarzyskim meczu reprezentacja młodzieżowa Polski grała z Ukrainą U-20 i tym razem w podstawowym składzie znalazło się miejsce dla obu lechitów. Młodzi Biało-Czerwoni przegrali z rywalami 0:1 po bramce Romana Jaremczuka.

Kędziora rozegrał dwa spotkania i był kapitanem zespołu, z Norwegami na boisku przebywał cały mecz, z kolei z Ukraińcami został zmieniony w 85. minucie przez Pawła Stolarskiego i zarobił żółtą kartkę. Formella również wystąpił w obu pojedynkach, ale w pierwszym z nich wszedł na murawę z ławki rezerwowych w 63. minucie zmieniając Martina Kobylańskiego. W drugim zaś zagrał od początku, ale po nieco ponad godzinie gry został zmieniony przez Kamila Mazka.