Tomasz Kędziora i Dariusz Formella - fot. screen z LechTV

W przerwie reprezentacyjnej kilku piłkarzy Lecha Poznań miało okazję pokazać się na boiskach w barwach swoich krajów. Do seniorskich kadr powołani zostali Karol Linetty (Polska), Kasper Hämäläinen, Paulus Arajuuri (Finlandia), Gergö Lovrencsics, Tamas Kadar (Węgry) i Luis Henriquez (Panama). Do reprezentacji Norwegii do lat 23 nominację otrzymał Muhamed Keita, z kolei w młodzieżowych zespołach mieli okazję wystąpić Antonijs Černomordijs (Łotwa U-21), Tomasz Kędziora oraz Dariusz Formella (Polska U-21).

Grupa D

Irlandia – Polska 1:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Peszko (26.), 1:1 Long (90.)

Karol Linetty – 0 minut

Pomocnik Lecha Poznań nie pojawił się na boisku w meczu reprezentacji Polski, która zremisowała na wyjeździe z Irlandią 1:1. Goście objęli prowadzenie za sprawą byłego piłkarza Kolejorza Sławomira Peszki w pierwszej połowie, ale w doliczonym czasie gry stracili bramkę po strzale Shane’a Longa i ostatecznie musieli zadowolić się jednym punktem. W składzie Polski pojawiło się jeszcze dwóch byłych lechitów – Łukasz Fabiański i Robert Lewandowski. Biało-czerwoni utrzymali prowadzenie w tabeli.

[divider]

Grupa F

Irlandia Północna – Finlandia 2:1 (2:0)

Bramki: 1:0 Lafferty (33.), 2:0 Lafferty (38.), 2:1 Sadik (90.)

Kasper Hämäläinen – do 43. minuty

Paulus Arajuuri – od 46. minuty, żółta kartka

Niezbyt miło wyjazdowy mecz z Irlandią Północną będą wspominać Hämäläinen i Arajuuri. Finowie ulegli rywalom 1:2 i mają już niewielkie szanse, by włączyć się do walki o awans do Mistrzostw Europy 2016. W dodatku z powodu urazu ścięgna udowego pomocnik Lecha opuścił boisko już w 43. minucie, zmieniony przez Joela Pohjanpalo. Na razie nie wiadomo jeszcze na ile poważny jest to uraz. Z kolei obrońca Kolejorza pojawił się na murawie od razu po przerwie zastępując Joonę Toivio. Arajuuri w 79. minucie otrzymał żółtą kartkę.

[divider]

Grupa F

Węgry – Grecja 0:0

Gergö Lovrencsics – 0 minut

Tamas Kadar – 90 minut

Pomocnik Lecha dość szybko zakończył swój udział w zgrupowaniu reprezentacji. Po badaniach został odesłany do klubu, a występ uniemożliwiła mu kontuzja odniesiona w meczu z Legią Warszawa. Całe spotkanie zagrał z kolei obrońca Kolejorza, ale też nie mógł być zadowolony z końcowego wyniku. Co prawda Madziarzy gola nie stracili, ale również nie strzelili dzieląc się punktami z outsiderem grupy Grecją. Ten rezultat nieco skomplikował sytuację Węgrów, ale nadal mają szansę walczyć chociaż o baraże.

[divider]

Mecze towarzyskie:

Trynidad i Tobago – Panama 0:1

Bramka: 0:1 Torres

Luis Henriquez – 90 minut

Lewy defensor Lecha miał okazję zagrać cały mecz w barwach Panamy, która zmierzyła się na wyjeździe z Trynidadem i Tobago. Goście skromnie wygrali po bramce Romana Torresa.

[divider]

Armenia U-21 – Łotwa U-21 2:2 (2:1)

Bramki: 1:0 Artjom Simonjan (8.), 1:1 Sergejs Vorobjovs (20.), 1:2 Vladislavs Gutkovskis (39.) 2:2 Artur Miranjan (58.)

Antonijs Černomordijs – 90 minut

Obrońca Lecha rozegrał całe spotkanie w barwach młodzieżowej reprezentacji Łotwy. Jego zespół zremisował na wyjeździe w Erewaniu 2:2 z rówieśnikami z Armenii.

[divider]

International Challenge Cup – półfinał

Słowacja U-23 – Norwegia U-23 4:1 (2:0)

Bramki: 1:0 Škriniar (7.) 2:0 Bero (32.), 2:1 Strandberg (66.), 3:1 Valjent (76.), 4:1 Škriniar (90.)

Muhamed Keita – 90 minut

Skrzydłowy Lecha zagrał cały mecz w reprezentacji Norwegii do lat 23. Zespół Keity okazał się jednak słabszy od rywali ze Słowacji, przegrał 1:4 i nie awansował do finału rozgrywek International Challenge Cup. Piłkarz Kolejorza mimo, że niedługo skończy 25 lat mógł reprezentować zespół U-23, gdyż turniej rozpoczął się w 2013 roku i regulamin zezwala na występ obecnie już starszych zawodników.

[divider]

Turniej Czterech Narodów

Niemcy U-21 – Polska U-21 1:2 (0:0)

Bramki: 0:1 Stępiński (69.), 0:2 Zieliński (73.), 1:2 Stendera (77. – karny)

Tomasz Kędziora – 90 minut

Dariusz Formella – do 62. minuty

Zdecydowanie najwięcej powodów do radości mieli reprezentanci młodzieżowej kadry Polski. Biało-czerwoni pokonali na wyjeździe Niemców, czym zapewnili sobie pierwszy w historii triumf w Turnieju Czterech Narodów. Bramki dla Polaków zdobyli Mariusz Stępiński i Piotr Zieliński, a honorowego gola dla gospodarzy z rzutu karnego strzelił Marc Stendera. Tomasz Kędziora rozegrał cały mecz, z kolei Dariusz Formella został zmieniony w 62. minucie przez Maika Lukowicza.

źródło: lechpoznan.pl, 90minut.pl