Posnania Poznań - Chaos Poznań / fot. Irek Pindral

Po ponad 11 latach sympatycy rugby w Poznaniu doczekali się ponownie najważniejszego święta rugbowego w mieście – meczu derbowego w którym Posnania podejmowała Chaos Poznań. Bardziej doświadczeni gospodarze zwyciężyli 58:3.

W 15 letniej historii istnienia klubu Chaos kilkukrotnie podejmował w meczu derbowym zespół Posnanii Poznań. Jak do tej pory wszystkie pojedynki odbyły się w ramach rozgrywek o Puchar Polski.

Pierwszy mecz datowany jest na 4 maja 2003 roku. Posnania zwyciężyła 94:6, a punkty dla Chaosu zdobywał Franciszek Budnik.

Niecałe pół roku później w październiku 2003 roku odbyły się kolejne derby. Tym razem „Muszkieterowie” pokonali Chaosiaków 53:14.

Ostatnie jak do tej pory derbowe spotkanie zostało rozegrane w 2005 roku. Po raz kolejny Chaos musiał uznać wyższość rywali przegrywając 0:40.

04.05.2003 – Posnania 94:3 Chaos (PP)
11.10.2003 – Posnania 53:14 Chaos (PP)
06.03.2005 – Posnania 40:0 Chaos (PP)

Pierwsze minuty meczu pokazały, że rugbyści Chaosu tanio nie zamierzają sprzedać skóry w starciu z bardziej utytułowanymi rywalami. Zacięta obrona i skrzętnie realizowany plan taktyczny spowodował, że licznie zgromadzona publiczność na pierwsze punkty musiała czekać do 17. minuty, kiedy przy skrzydle przedarł się Mateusz Szczepaniak, który jeszcze wiosną grał na wypożyczeniu reprezentował barwy Chaosu.

Przełomowym momentem pierwszej połowy była żółta kartka, którą w 21. minucie otrzymał za faul taktyczny Mateusz Sawicki. Doświadczona drużyna Posnanii skrzętnie to wykorzystała i w ciągu dziesięciu minut trzy razy zameldowała się na polu punktowym Chaosu. Wynik na 31:0 dla gospodarzy do przerwy w 39. minucie ustalił Mateusz Szczepaniak. Popularny Rudy zdobył swoje drugie przyłożenie w tym meczu.

Druga połowa rozpoczęła się od szybkiego przyłożenia gospodarzy, a zdobył je w 43. minucie wypożyczony z Chaosu do Posnanii Arkadiusz Białachowski. Goście w 46. minucie odpowiedzieli punktami z rzutu karnego, który skutecznie wykonał Jakub Frąszczak.

Dalsza część meczu potwierdzała dominację zawodników Posnanii, a Chaos może tylko żałować niewykorzystanych szans, gdyż dwukrotnie znajdował się o włos od przyłożenia piłki na polu punktowym gospodarzy.

Mecz zakończył się wynikiem 58:3 dla Posnanii i to drużyna ze Słowiańskiej zapisuje na swoją korzyść czwarte derbowe zwycięstwo.

Zawodnicy Chaosu pokazali się w derbowym pojedynku z bardzo dobrej strony i z optymizmem mogą patrzeć w przyszłość. W następnej kolejce 9 października o godzinie 14.00 na boisku na Golęcinie przed nimi kolejne derby, tym razem Wielkopolski, ponieważ będą podejmować Spartę Jarocin.

Posnania Poznań – Chaos Poznań 58:3 (31:0)

Punkty Posnania: Adrian Stagret 15 (3P), Mateusz Szczepaniak 10 (2P), Mariusz Adamski 8 (4 Pd), Arkadiusz Białachowski 5 (P), Jędrzej Paul 5 (P), Adrian Boczarow 5 (P), Oskar Górski 5 (P), Sebastian Chwaszcz 5 (P)

Punkty Chaos: Jakub Frąszczak 3 (K)

Posnania: Mateusz Jafra (31. Maciej Adamczyk, 39. Dariusz Pietranis), Tomasz Stręk, Arkadiusz Białachowski, Bartosz Szumiński, Jędrzej Paul (41. Tytus Sieńczak), Mateusz Szczepaniak (41. Oskar Górski), Adrian Stagret, Dariusz Schneider, Mariusz Adamski, Dariusz Działek (21. Dominik Machlik), Adam Matuszewski, Borys Paszczak (31. Adrian Boczarow), Marcin Szumiński, Andrzej Kościelski (50. Łukasz Kujawski), Łukasz Kujawski (31. Jędrzej Maćkowiak, 41. Sebastian Chwaszcz).

Chaos: Zbigniew Nowak (32. Maxime Witters), Jacek Biskupski (42. Zbigniew Nowak, 75. Krzysztof Kuśnierek), Krzysztof Peda (57. Grzegorz Perz), Dawid Woźniak (45. Łukasz Wodziński), Łukasz Wodziński (39. Przemysław Przybyła), Piotr Waliszewski (25. Piotr Minkin, 65. Łukasz Mądry), Michał Piotrowicz, Łukasz Wiśniewski, Przemysław Połczyński, Jakub Frąszczak, Adam Tuliszka, Piotr Kaszkowiak, Wojciech Cieślewicz, Mateusz Sawicki, Rafał Słomiński (41. Piotr Waliszewski).

Żółta kartka: Mateusz Sawicki (Chaos Poznań)

Sędzia: Francois-Olivier Giroud (Francja).

źródło: Chaos Poznań