Agnieszka Jerzyk - fot. Irek Pindral

Agnieszka Jerzyk (Enea Tri Tour Team) oraz Dariusz Kowalski (AZS-AWF Katowice) wygrali na dystansie olimpijskim pierwszego dnia triathlonowych zawodów Enea Challenge Poznań. W sobotę wystartowało 1690 zawodników. Niestety jeden z nich zmarł.

Rywalizację w Enea Challenge Poznań rozpoczęły Mistrzostwa Polski Juniorów na dystansie sprinterskim (750 m pływanie/20 km rower/5 km bieg). Najlepszy wśród mężczyzn okazał się Jacek Krawczyk. 19-letni poznaniak wygrał z czasem 1:01:12. Na podium znaleźli się także Michał Oliwa (01:01:39) oraz Jacek Tuczyński (01:02:32). Wśród kobiet wygrała Aleksandra Sikora (1:17:07). O drugie miejsce zaciętą walkę stoczyły Katarzyna Rogacz oraz Wiktoria Zawolik. Ostatecznie wygrała pierwsza z nich.

Jestem zmęczony, ale szczęśliwy – mówił  zaraz po biegu Jacek Krawczyk, mistrz Polski juniorów – Triathlon od czterech lat jest moją pasją. Chciałbym kiedyś wskoczyć na taki poziom, jaki prezentują Chris McCormack, James Cunnama oraz Bart Aernouts – dodał zawodnik UAM „Szpot” Triathlon Poznań.

W kategorii OPEN na dystansie sprinterskim dwa pierwsze miejsca zajęli poznaniacy: Łukasz Michalak (1:02:46) i Bogumił Głuszkowski (01:05:52). Trzeci był Jakub Goleniewski (1:05:58) z Częstochowy. Najszybsza na najkrótszym dystansie okazała się Małgorzata Otworowska z Częstochowy (1:10:19). Tuż za nią uplasowała się Hanna Matysiak z Elemental Team Leszno-Strzyżewice (1:11:55), a stawkę medalistek uzupełniła Magdalena Wiśniewska (1:11:57).

Nie było niespodzianek na dystansie olimpijskim (1500 m/40 km/10 km). Najlepsi okazali się w tym przypadku Wielkopolanie – Agnieszka Jerzyk (2:09:11) oraz Dariusz Kowalski (1:59:23). – W ostatnich Mistrzostwach Europy w Genewie zajęłam 6. miejsce, jednakże moim największym celem jest wskoczenie do czołowej dziesiątki w przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich  w Rio. Start w Poznaniu był dla mnie poniekąd treningowy w drodze eliminacji do igrzysk – mówi Agnieszka Jerzyk, Enea Tri Tour Team.

W rywalizacji kobiet na podium znalazły się także Małgorzata Szczerbińska (2:14:26) oraz Aleksandra Rudzińska (2:19:46). Natomiast wśród mężczyzn drugie miejsce na dystansie olimpijskim zajął Mateusz Rak (2:01:55), a na trzecim miejscu znalazł się Sylwester Swat (2:03:09).

Udało się dzisiaj wygrać z dużą przewagą nad pozostałymi zawodnikami. Chciałem dać z siebie wszystko na rowerze, bo wiedziałem, że mogę tutaj uciec zawodnikom i jak widać udało się. Bardzo żałuje, że Chris McCormack jednak nie wystartował na dystansie olimpijskim. Miałem nadzieję, że będę miał się z  kim pościgać – mówi Dariusz Kowalski. – To mój pierwszy start od kiedy zostałem ojcem i niewątpliwie ten fakt  jeszcze bardziej motywował mnie do zwycięstwa – dodaje.

Już w niedzielę triathloniści będą rywalizować na dystansie średnim (1900 m/90 km/21,1 km), w którym oprócz najlepszych polskich zawodników wystartują jedni z najlepszych triathlonistów na świecie, m.in. Bart Aernouts (3. miejsce w Mistrzostwach Europy na dystansie średnim), James Cunnama (wielokrotny zwycięzca prestiżowych imprez triathlonowych, m.in. Challenge Roth), czy Jodie Swallow (kilkukrotna mistrzyni świata).

Niestety podczas sobotnich zawodów na Jeziorze Maltańskim zmarł 44-letni mężczyzna. – Na odcinku pływackim etapu olimpijskiego doszło do zasłabnięcia jednego z zawodników. Mimo natychmiastowej reakcji służb ratowniczych WOPR, reanimacji w ambulansie przez ekipę ratowników medycznych wraz z lekarzem oraz dalszych czynności prowadzonych na terenie szpitala mężczyzny nie udało się uratować – poinformował Aleksander Rosa, rzecznik prasowy Enea Challenge Tour.