Biofarm Basket Poznań - fot. Irek Pindral

Biofarm Basket Poznań w sobotę zainaugurował pierwszoligowy sezon zwycięstwem 69:65 z GKS Tychy. Dla młodych koszykarzy był to debiut na tym szczeblu rozgrywek, który wypadł dość okazale.

Koszykarze Biofarmu przed tym sezonem przenieśli się z Suchego Lasu do Poznania, a swoje mecze będą rozgrywać w nowej hali Politechniki. Są także beniaminkiem I ligi, a w sobotę w debiucie zmierzyli się z GKS Tychy. Poznański zespół złożony głównie z młodych koszykarzy nie był faworytem w starciu z bardziej doświadczonymi zawodnikami gości. A jednak potrafił sprawić niespodziankę i wygrać 69:65.

Poznaniacy znakomicie rozpoczęli mecz, po 3,5 minutach prowadzili już 13:2, mając na koncie trzy celne rzuty za trzy punkty. Biofarm dalej skutecznie rozgrywał akcje, a przy stanie 19:6 o czas poprosił trener gości. To nieco wybiło z rytmu gospodarzy, którzy stracili do końca kwarty pięć punktów z rzędu.

Przez pierwsze minuty drugiej części spotkania gra była wyrównana. Później jednak Biofarm zdobył dziesięć punktów z rzędu, głównie dzięki doświadczonemu Adamowi Metelskiemu i na tablicy widniał wynik 31:16. Na przerwę oba zespoły schodziły przy stanie 36:24 dla gospodarzy.

Po przerwie obraz gry się zmienił. Tyszanie zaczęli odrabiać straty wykorzystując głównie atut wzrostu pod koszem. Na trzy minuty przed końcem kwarty różnica wynosiła tylko trzy punkty na korzyść Biofarmu, ale poznaniacy nie pozwolili odebrać swojego prowadzenia i po trzydziestu minutach prowadzili 49:43.

Czwarta kwarta przyniosła największe emocje. Obie drużyny punktowały niemal na przemian, ale przewaga poznaniaków zawsze oscylowała wokół trzech-czterech oczek. Tyszanie zerwali się jeszcze w samej końcówce i na cztery sekundy przed końcem przegrywali tylko 65:67. Jednak szybko faulowany Mateusz Bręk wykorzystał oba rzuty osobiste zapewniając zwycięstwo Biofarmowi.

Biofarm Basket Poznań – GKS Tychy 69:65 (19:11, 17:13, 13:19, 20:22)

Biofarm: Damian Szymczak 18 (3×3), Piotr Wieloch 17 (4×3), Adam Metelski 14 (9 zb), Dawid Gruszczyński 7 (1×3), Michał Szydłowski 6, Mateusz Bręk 5, Szymon Michalik 2, Wojciech Frąckowiak 0, Tomasz Smorawiński 0, Patryk Stankowski 0

GKS: Marek Piechowicz 16 (8 zb), Tomasz Bzdyra 12 (9 zb), Radosław Basiński 9 (2×3), Piotr Hałas 9, Wojciech Barycz 8 (2×3), Karol Szpyrka 5 (1×3), Tomasz Deja 2, Mariusz Markowicz 2, Paweł Olczak 2, Marceli Dziemba 0.