Europejski Festiwal Szermierki / fot. KS Warta Poznań

Ponad pół tysiąca młodych florecistów z 15 państw wzięło udział w Europejskim Festiwalu Szermierki – IX Memoriale Fechtmistrza Jana Nowaka, który w dniach 4-5 czerwca został rozegrany w Hali Sportowej UAM przy ul. Zagajnikowej. Wydarzenie odbyło się w Poznaniu już po raz dziewiąty.

Jak co roku, najważniejszym wydarzeniem Festiwalu były walki florecistów w czterech kategoriach wiekowych – do lat dziewięciu, jedenastu, trzynastu i piętnastu. W sobotę do kilkugodzinnych zmagań przystąpiły dziewczęta. Prawdziwy triumf świętowały reprezentantki Łotwy – aż trzy z nich: Juta Malniece, Jekaterina Solodkiha oraz Daria Burdzbaian stanęły na najwyższym stopniu podium w swoich kategoriach wiekowych. Pierwsze miejsce zajęła również poznanianka – Aleksandra Nowakowska (AZS AWF Poznań).

Niedziela była dniem zmagań florecistów. Wśród nich najlepsi okazali się: Oleh Kokorovets z Ukrainy oraz Polacy: Tomasz Gorczyca (UKS Atena Gdańsk), Adam Lizak (MKS KUSY Szczecin) i Maciej Bem (AZS AWF Poznań).

Od początku Festiwal łączy się z hasłem ,,SPORT-KULTURA-EDUKACJA”, a jego główną ideą jest promowanie szermierki szczególnie wśród najmłodszych dzieci. Dlatego też w programie wydarzenia znalazły się również Mistrzostwa Szermierczego Przedszkola, w którym zmierzyły się dzieci w wieku 4-7 lat. Po raz kolejny w ramach Festiwalu odbył się również Puchar Polski Weteranów w trzech broniach.

Dodatkowo w ramach imprezy – 3 czerwca odbyła się Konferencja naukowo-metodyczna pt. ,,Szermierka w ujęciu naukowym i szkoleniowym”, w której brało udział środowisko naukowe i trenerskie związane z szermierką z wiodących polskich ośrodków. Gościem specjalnych konferencji był wychowawca srebrnego medalisty olimpijskiego z Londynu – Bartosza Piaseckiego (Norwegia) – Mariusz Piasecki.

Oficjalne otwarcie Festiwalu uświetnił występ zespołu folklorystycznego Wielkopolanie pod kierownictwem Piotra Kulki.

Organizatorem Europejskiego Festiwalu Szermierki jest od początku jego istnienia Klub Sportowy „Warta” Poznań, a jej partnerami: Wydział Sportu Urzędu Miasta Poznania, Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Związek Szermierki, Wielkopolski Okręgowy Związek Szermierczy.

Już dziś zapraszamy na kolejny – dziesiąty, a zarazem jubileuszowy Europejski Festiwal Szermierki, który odbędzie się w czerwcu 2017 roku.

źródło: informacja prasowa

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz