Lech Poznań znowu stracił punkty, remisując u siebie z Piastem Gliwice 2:2. Po pierwszej połowie Kolejorz prowadził dwoma golami, ale w drugiej części gry pozwolił gościom wyrównać i wydrzeć sobie zwycięstwo.

Trener Jan Urban wystawił niemal ten sam skład, który cztery dni wcześniej przegrał w Warszawie z Legią. Jedyną zmianą było pojawienie się od pierwszej minuty Szymona Pawłowskiego, który zastąpił Macieja Gajosa.

Spotkanie dobrze rozpoczęło się dla gospodarzy. W 6. minucie składna akcja lechitów zakończyła się objęciem prowadzenia po strzale w „długi róg” Karola Linettego.

Goście szansę na doprowadzenie do wyrównania mieli kilka chwil później. Tomasz Mokwa dośrodkował w pole karne gospodarzy, do piłki wyskoczył Josip Barisić i głową chciał pokonać Jasmina Buricia. Bośniak jednak instynktownie odbił futbolówkę, ta później trafiła w poprzeczkę i wyszła w pole.

Potem gra się wyrównała i dopiero w ostatnim kwadransie pierwszej połowy mocniej zaatakował Lech. Najpierw Linetty trafił w spojenie słupka z poprzeczką po strzale z dystansu, a Nicki Bille Nielsen posłał piłkę w trybuny.

W 38. minucie wymieniona wyżej dwójka wyprowadziła już swój zespół na dwubramkowe prowadzenie. Darko Jevtić po udanym dryblingu podał do wbiegającego w pole karne Linettego. Rozgrywający Kolejorza mocno uderzył na bramkę, Jakub Szmatuła zdołał obronić, lecz odbił futbolówkę przed siebie. Czekał na to duński napastnik gospodarzy i wślizgiem wbił ją do siatki.

Wydawało się, że Lechowi nie może stać się już w tym meczu nic złego. Jednak po przerwie na boisko wyszła „inna” drużyna gospodarzy. Bojaźliwa, niedokładna, oddająca pole gościom. To szybko się zemściło, chociaż pierwsze ostrzeżenie w postaci strzału Martina Bukaty z dystansu Burić zdołał jeszcze odbić.

W 51. minucie nie miał już jednak wiele do powiedzenia. Świetnym dograniem w pole karne za linię obrony Lecha popisał się Kamil Vacek, a Sasa Zivec uderzając z powietrza zdobył kontaktową bramkę dla Piasta.

Gol dodał skrzydeł gliwiczanom, którzy nadal zawzięcie atakowali. Sytuacyjny strzał z dystansu Vacka był niecelny, ale szalejący w drugiej połowie Czech po chwili rozpoczął kolejną akcję gości. W kontrataku zagrał do Martina Nespora, który od razu przedłużył zagranie do Patrika Mraza. Boczny obrońca zamykający akcję na lewym skrzydle uderzył mocno i z delikatnym „fałszem” w kierunku dalszego słupka. Burić był bezradny.

Ambitni goście z Gliwic doprowadzili do wyrównania i kto wie czy nie wywieźliby kompletu punktów z Poznania, gdyby nie sytuacja z 69. minuty. Vacek stracił piłkę  i próbując naprawić swój błąd ostro zaatakował mającego piłkę Dawida Kownackiego. Trafił w nogi rezerwowego Lecha, a w dodatku był to atak z tyłu. Sędzia Bartosz Frankowski po chwili wahania pokazał Czechowi czerwoną kartkę. Sytuacja kontrowersyjna, ale arbiter miał podstawy, by wykluczyć piłkarza Piasta.

Mimo liczebnej przewagi gospodarze przez długi czas nie potrafili zagrozić bramce przeciwnika. Dopiero w 85. minucie kibicom mogły mocniej zabić serca, gdy Nicki Bille wycofał piłkę w polu karnym do Linettego, ale strzał pomocnika obronił Szmatuła.

Znakomitą szansę miał także Maciej Gajos chwilę później po kontrataku poznaniaków, ale koncertowo ją zmarnował posyłając piłkę nad poprzeczką.

Mecz zakończył się ostatecznie podziałem punktów, który nie satysfakcjonuje żadnej z drużyn. Lech znowu stracił dwa oczka, jakże ważne w kontekście walki o europejskie puchary. Co bardziej bolesne, na własnym boisku i to prowadząc dwoma golami. Doprawdy ciężko wytłumaczyć, co się stało z tą drużyną w drugiej połowie spotkania.

Kolejny pojedynek w grupie mistrzowskiej lechici rozegrają już w sobotę z Pogonią Szczecin na wyjeździe. Różnice pomiędzy drużynami na pozycjach od trzeciej do ósmej nadal nie są wielkie i pomimo tego falstartu Kolejorz ciągle ma szanse, by odrobić straty. Musi jednak zacząć wygrywać.

Lech Poznań – Piast Gliwice 2:2 (2:0)

Bramki: 1:0 Linetty (6.), 2:0 Nicki Bille (38.), 2:1 Zivec (51.), 2:2 Mraz (61.)

Lech: Jasmin Burić – Tomasz Kędziora, Marcin Kamiński, Paulus Arajuuri, Tamas Kadar – Łukasz Trałka (68. Dawid Kownacki), Abdul Aziz Tetteh – Darko Jevtić (81. Maciej Gajos), Karol Linetty, Szymon Pawłowski – Nicki Bille Nielsen

Piast: Jakub Szmatuła – Tomasz Mokwa, Hebert, Uros Korun, Patrik Mraz – Sasa Zivec (82. Mateusz Mak), Radosław Murawski, Kamil Vacek, Martin Bukata – Bartosz Szeliga (46. Martin Nespor), Josip Barisić (74. Maciej Jankowski)

Czerwona kartka: Kamil Vacek (69. – brutalny faul)

Żółte kartki: Abdul Aziz Tetteh, Tamas Kadar, Paulus Arajuuri

Widzów: 10 289

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń).