Lech Poznań - Pelister Bitola / fot. Irek Pindral

Lech Poznań w rewanżowym spotkaniu I rundy kwalifikacji Ligi Europy pokonał na wyjeździe Pelister Bitola 3:0. Gole strzelali Łukasz Trałka, Darko Jevtić i Kamil Jóźwiak. Kolejorz w dwumeczu zdobył siedem bramek, nie stracił żadnej i w kolejnej rundzie zagra z norweskim Haugesund.

W pierwszym spotkaniu w Poznaniu Lech pewnie pokonał rywala 4:0 i na rewanż leciał w dobrych humorach. Tym razem trener Nenad Bjelica nie mógł skorzystać z Emira Dilavera, dlatego na środku obrony zagrał nominalny pomocnik Łukasz Trałka. Szansę od pierwszej minuty dostali także Jasmin Burić, Maciej Gajos i Nicklas Barkroth.

Mecz rozgrywany w upalne popołudnie toczył się w dość leniwym tempie w pierwszej połowie. O emocje jednak postarał się w 12. minucie rezerwowy bramkarz Kolejorza. W wyniku swoich błędów przy interwencji musiał ratować się faulem na Blazhe Ilijoskim poza polem karnym. Otrzymał za to żółtą kartkę, gdyż koledzy z drużyny na szczęście zdążyli wrócić i asekurować Buricia. Rzutu wolnego gospodarze nie wykorzystali.

Lechici starali się kontrolować grę, ale poza groźnym strzałem Mario Situma sprzed pola karnego mało było z ich strony zagrożenia. Dopiero grubo po półgodzinie gry padła pierwsza bramka. Najpierw Radosław Majewski dośrodkował z rzutu rożnego na głowę Lasse Nielsena, ale świetną interwencją popisał się Marko Jovanovski wybijając ją nad poprzeczką. Po chwili kolejny korner i tym razem do piłki wyskoczył Trałka pokonując golkipera gospodarzy.

Od początku drugiej połowy na boisku pojawił się Maciej Makuszewski, który wniósł sporo ożywienia w ofensywie Lecha. Podobnie jak kolejni zmiennicy Jevtić i Jóźwiak. To gospodarze jednak mieli szansę na doprowadzenie do remisu, lecz w 51. minucie Ilijoski przegrał pojedynek sam na sam z Buriciem. To właśnie napastnik Pelisteru sprawiał najwięcej problemów defensywie i bramkarzowi Kolejorza.

W 66. minucie goście z Poznania strzelili drugiego gola. Jevtić zagrał na skrzydło do Makuszewskiego, ten wygrał pojedynek biegowy z macedońskim obrońcą i niemal spod linii końcowej boiska dograł na środek pola karnego. Tam zdążył już się pojawić Szwajcar i mocnym strzałem pod poprzeczkę wykończył tę akcję.

Wraz z upływem czasu gospodarze słabli, co pozwalało lechitom na szybkie kontrataki. Jednego z nich po dobrym podaniu Jóźwiaka nie wykorzystał Makuszewski. Skrzydłowy zrehabilitował się jednak chwilę później zagrywając do młodego pomocnika Kolejorza w pole karne. Jóźwiak strzałem w długi róg nie dał szans Jovanovskiemu.

Poznaniacy mieli jeszcze kilka dobrych okazji na podwyższenie wyniku, ale albo obijali słupki bramki Pelisteru albo na ich drodze stawał macedoński bramkarz. Ostatecznie Lech ponownie wysoko pokonał piłkarzy z Bitoli i awansował do II rundy kwalifikacji Ligi Europy, gdzie zmierzy się z norweskim Haugesund. Pierwszy mecz na wyjeździe już 13 czerwca.

Pelister Bitola – Lech Poznań 0:3 (0:1)

Bramki: 0:1 Trałka (38. – głową), 0:2 Jevtić (66.), 0:3 Jóźwiak (77.)

Pelister: Marko Jovanovski – Krisitijan Tosevski, Martin Kovachev, Goce Todorovski (46. Lucas Pereira), Blagoja Ljamcevski – Riste Markoski (60. Matej Cvetanovski), Dimitar Iliev – Fernando Silva, Oliver Peev, Filip Petrov (75. Ivo Trifunovski) – Blazhe Ilijoski

Lech: Jasmin Burić – Robert Gumny, Łukasz Trałka, Lasse Nielsen, Volodymyr Kostevych – Abdul Aziz Tetteh, Maciej Gajos – Nicklas Barkroth, Radosław Majewski (63. Darko Jevtić), Mario Situm (46. Maciej Makuszewski) – Nicki Bille Nielsen (69. Kamil Jóźwiak)

Piłkarz meczu: Maciej Makuszewski (Lech)

Żółte kartki: Riste Markoski – Jasmin Burić

Sędzia: Francois Letexier (Francja).