Posnania na inaugurację sezonu 2015/16 w Ekstralidze zmierzyła się na wyjeździe z mistrzem Polski Arką Gdynia i wysoko przegrała 5:60 (5:22). Jedyne punkty dla Muszkieterów z przyłożenia zdobył Sebastian Gruszczyński.

Po zawirowaniach związanych z wycofaniem się Juvenii Kraków i Budowlanych Lublin w Ekstralidze ostatecznie pozostała drużyna Posnanii. O całej sytuacji informowaliśmy już wcześniej. W sobotę wyjazdowym meczem z mistrzem Polski, Arką Gdynia, inaugurowała nowy sezon. Premierowe spotkanie zakończyło się wysoką porażką 5:60.

Pierwsza połowa była w miarę wyrównana, ale pod dyktando gospodarzy. Dość szybko wyszli na prowadzenie 10:0, skutecznie egzekwując rzut karny, a potem zdobywając punkty z przyłożenia i podwyższenia. W 24. minucie kolejne siedem punktów Arki, ale goście odpowiedzieli akcją z kontry i rajdem Gruszczyńskiego. Posnania jednak w doliczonym czasie gry straciła kolejne punkty i do przerwy przegrywała 5:22.

Drugą połowę mogli dobrze zacząć Muszkieterowie ale nie wykorzystali rzutu karnego (tak, jak i pozostałych w meczu). Dużo bardziej skuteczni byli gdynianie, którzy w krótkim odstępie czasu wykonali trzy przyłożenia i zdobyli w sumie dziewiętnaście punktów. Później do końca spotkania metodycznie zdobywali kolejne oczka, aż ostatecznie wygrali 60:5 i zostali liderem po 1. kolejce. Najskuteczniejszym zawodnikiem Arki był Dawid Banaszek, zdobywca 20 punktów (jedno przyłożenie, sześć podwyższeń, jeden rzut karny)

Posnanię można pochwalić za pierwszą połowę, ofiarność i determinację w obronie, dzięki której straciła „tylko” 22 punkty. Po przerwie poznaniacy nie byli już tak dobrze zorganizowani, a z czasem zaczęło im brakować też sił, co skończyło się dość dotkliwą porażką.

Kolejny mecz Muszkieterowie rozegrają 29 sierpnia w Poznaniu z Pogonią Siedlce.

Arka Gdynia – Posnania Poznań 60:5 (22:5)

Punkty Arka: Dawid Banaszek 20 (P, 6pd, K), Władysław Grabowski 10 (2P), Rafał Kwiatkowski 10 (2P), Tomasz Stępień 5 (P), Szymon Sirocki 5 (P), Daniel Podolski 5 (P), Radosław Rakowski 5 (P)

Punkty Posnania: Sebastian Gruszczyński 5 (P)

P – przyłożenie, pd – podwyższenie, K – rzut karny

Arka Gdynia: Rafał Kwiatkowski, Jacek Wojaczek, Radosław Bysewski, Arkadiusz Zdunek, Daniel Podolski, Kazimierz Raszpunda, Władysław Grabowski, Paweł Dąbrowski, Łukasz Szostek, Dawid Banaszek, Radosław Rakowski, Rafał Szrejber, Wiktor Zaradzki, Szymon Sirocki, Tomasz Stępień oraz Krzysztof Korbolewski, Kamil Mikołajczyk, Patrick Steindl, Mateusz Dąbrowski, Mateusz Szyc, Kamil Simionkowski, Mateusz Plichta

Posnania: Patryk Wyrwas, Bartosz Balcerski, Mateusz Jaftra, Jędrzej Paul, Maciej Brodzik, Hugon Noszczyk, Hubert Olejnik, Dominik Zdun, Wojciech Kapustka, Daniel Gdula, Bartosz Włodarek, Sebastian Gruszczyński, Bartosz Kubalewski, Oskar Soczewica, Mateusz Adamski oraz Mikołaj Łuczak, Marek Wesołek, Maciej Skwara, Maciej Bandurski, Adam Matuszewski

źródło: posnaniarugby.pl