Henryk Szost

Henryk SzostHenryk Szost zajął doskonałe trzecie miejsce w maratonie w japońskiej Fukuoce. Zawodnik poznańskiego Grunwaldu z czasem 2:08,42 uzyskał drugi wynik w historii polskiej lekkiej atletyki. Ten najlepszy również należy do Szosta, który rekord kraju (2:07,39) ustanowił 4 marca podczas maratonu w japońskim Ostu.

Szost przed startem w Fukuoce pracował lżej. – To jest po prostu spokojny trening aerobowy, Lonia mnie oszczędza. Nie chcę powiedzieć, że jest to trening na pół gwizdka, bo jednak te 170-180 km w tygodniu wychodzi, ale jeśli chodzi o intensywność jest to na pewno znacznie spokojniej. Trochę eksperymentujemy, chcemy zobaczyć na co będzie mnie stać po takim dosyć łagodnym treningu – mówił portalowi bieganie.pl przed startem. – Zaprosili mnie, ale nie nastawiam się na jakiś wielki wynik.

Okazało się, że stać go na doskonały wynik. Zawodnik poznańskiego Grunwaldu w Fukuoce biegł bardzo aktywnie. Jego atak na 34. km wytrzymał tylko późniejszy zwycięzca Kenijczyk Joseph Gitau (2:06,5). Dla 24-letniego triumfatora był to dopiero drugi maraton w karierze, przed dwoma laty był 9. w Sapporo (2:21:54), tracąc do zwycięzcy ponad 10 minut. Z plejady doskonałych biegaczy japońskich Polaka ostatecznie wyprzedził tylko 7. zawodnik ostatnich mistrzostw Świata Hiroyuki Hirobata (2:08,24).

Maratończyk z gór – Henryk Szost

źródło: pzla.pl / bieganie.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments