W miniony weekend na stadionie narodowym Andory odbyły się Mistrzostwa Europy do lat 18 kobiet. W miniony weekend na boisku pojawiło się aż 7 reprezentantek Polski z Poznania. Drużynę narodową zasiliły: Natalia Furman, Natalia Pamięta, Sandra Beszterda, Paulina Michalak, Polina Kharlamova, Julia Matuszewska i Cristina Veneri. Dwie pierwsze to zdecydowanie najlepiej grające zawodniczki Mistrzostw, a Pamięta i Beszterda to zawodniczki najwyżej punktujące. 

Był to debiut Polski w rozgrywkach dla tej grupy wiekowej. Trenerzy Łukasz Kościelniak oraz Arkadiusz Mąkina założyli, iż po wcześniej wygranych Turnieju Nadziei Olimpijskich oraz World Games Polska uplasuje się pomiędzy 2. a 5. miejscem. W fazie grupowej spotkaliśmy niekorzystny układ drużyn, gdzie musieliśmy wygrać z największymi rywalkami – Niemkami, by przejść do walki o najwyższe miejsca.

W pierwszym meczu z Belgią, niestety wbrew oczekiwaniom, kontuzji doznała łączniczka ataku Zuzanna Sadowska, co spowodowało niemałe problemy w drużynie. Mecz, który miał być formalnością fazy eliminacyjnej Polska przegrała jednym przyłożeniem. Podobnie stało się w trakcie meczu na bardzo wysokim poziomie z największymi rywalkami – z Niemkami. Rywalizacja na styku spowodowały, że Polska musiała zmierzyć się z Łotwą, by skończyć z korzystnym wynikiem w grupie. Mimo trzeciego meczu, zakończonego zwycięstwem Polek, Polska mogła już walczyć najwyżej o 5. miejsce.

W półfinale Polski spotkały się z Gruzją. Reprezentantki wysoko wygrywając doznały jednak kilku urazów, które spowodowały w finale o 5. miejsce bardzo słabą grę, poniżej oczekiwań kibiców, kończąc rywalizację na 6. miejscu w Europie.

Turniej Mistrzostw Europy wygrały Niemki. Pozostaje niedosyt, gdyż nasza reprezentacja wygrała z tym zespołem miesiąc wcześniej podczas Turnieju Nadziei Olimpijskich.

Wyniki meczów grupowych:

Polska v Belgia 14:19

Polska v Łotwa 29:17

Polska v Niemcy 12:19

Grupa A: 1.Niemcy, 2.Belgia, 3.Polska, 4.Łotwa 

Półfinał o miejsca V-VII

Polska v Gruzja 32:5

Finał o miejsca V

Polska v Łotwa 12:17

Kolejność Dywizji A ME: 1.Niemcy; 2.Belgia; 3.Szkocja; 4.Andora; 5.Łotwa; 6.Polska; 7.Ukraina; 8.Gruzja. 

Informacja KS Posnania@Arkadiusz Mąkina