Żaneta Durak - fot. Wojciech Klepka
Żaneta Durak – fot. Wojciech Klepka

Koszykarki Poznań City Center AZS od zwycięstwa rozpoczęły drugi etap rozgrywek I ligi. Akademiczki przed własną publicznością pokonały SMS PZKosz Łomianki 80:74.

Młode koszykarki z SMSu wysoko postawiły poprzeczkę poznaniankom. Już od pierwszych minut pokazały, że będą walczyć o zwycięstwo, a stawianie ich na z góry przegranej pozycji było pomyłką.

Przyjezdne od początku meczu broniły bardzo agresywnie, trafiały za trzy punkty i skutecznie kontrowały. Akademiczki miały problem z konstruowaniem akcji i często oddawały rzuty z nieprzygotowanych pozycji, aby uniknąć błędu 24 sekund.

W pierwszej kwarcie wypracowały sobie sześciopunktową przewagę, pomimo tego, że na minutę do końca był remis 21:21. Nieudane, szybkie akcje uczennic z Łomianek i skuteczne kontry akademiczek dały lekką przewagę gospodyniom. Na początku drugiej kwarty SMS doszedł Poznań City Center AZS na 2 punkty, jednak na przerwę to akademiczki schodziły z 9 punktową przewagą.

Pod koniec trzeciej kwarty przewaga sięgała już 18 oczek (64:46) i kibicom wydawało się, że mecz jest już „ustawiony”. Nic bardziej mylnego! Łomianki postawiły agresywną obronę strefową – rozgrywające wychodziły wysoko do obwodowych poznanianek, a wysokie: center i skrzydłowe zacieśniały pole podkoszowe. Akademiczki miały ogromny problem z rozbiciem tej strefy i przewaga szybo zaczęła topnieć.

Jednak nie na tyle, by dać zwycięstwo przyjezdnym. Wynik ustaliła niesamowitym rzutem za trzy punkty, najlepsza w zespole SMS Angelika Stankiewicz, która w tym meczu zdobyła aż 30 punktów.

W Poznań City Center AZS najwięcej punktów zdobyła Magdalena Koperwas – 27. Magda grała na świetnym procencie z gry – 62% za 2 i 67% za 3. Kiedy na boisku zabrakło Magdy, ponieważ „spadła”za pięć przewinień, odpowiedzialność zdobywania punktów wzięła na siebie kapitan Żaneta Durak – w całym meczu rzuciła 18 oczek. To dzięki niej akademiczki „trzymały wynik” w końcówce meczu.

Poznań City Center AZS – SMS PZKosz Łomianki 80:74 (27:21, 17:14, 23:18, 13:21)

Poznań: Magdalena Koperwas 27, Żaneta Durak 18, Barbara Skowronek 12 (10 zbiórek), Daria Marciniak 9, Karolina Budeń 8, Kinga Woźniak 6, Magdalena Idziorek 0, Magdalena Ratajczak 0, Magdalena Wojdalska 0.

Łomianki: Angelika Stankiewicz 30, Amalia Rembiszewska 12 (12 zbiórek), Jowita Ossowska 10, Karolina Poboży 8, Monika Naczk 7, Aleksandra Wajler 4, Joanna Grymek 3, Zuzanna Sklepowicz 0, Aleksandra Mysińska 0, Karolina Stawińska 0.

źródło: Monika Sibora/azs.poznan.pl