Siedmiu piłkarzy Lecha Poznań zostało powołanych do reprezentacji narodowych. Szansę reprezentowania barw swoich krajów otrzymali Jasmin Burić (Bośnia i Hercegowina), Paulus Arajuuri (Finlandia) oraz Tamas Kadar (Węgry). Tomasz Kędziora, Jan Bednarek, Dariusz Formella i Dawid Kownacki otrzymali powołanie do kadry Polski U-21.

ELIMINACJE MISTRZOSTW ŚWIATA 2018

Grupa B

07.10.2016

Węgry – Szwajcaria 2:3 (0:0)

Bramki: 0:1 Seferović (51.), 1:1 Szalai (53.), 1:2 Rodriguez (67.), 2:2 Szalai (71.), 2:3 Stocker (90.)

10.10.2016

Łotwa – Węgry 0:2 (0:1)

Bramki: 0:1 Gyurcso (10.), 0:2 Szalai (77.)

Tamas Kadar 90 i 90 minut (żółta kartka)

Węgrzy po sensacyjnym bezbramkowym remisie w pierwszej kolejce z Wyspami Owczymi teraz musieli szukać punktów w starciach ze Szwajcarią i Łotwą.

Madziarzy u siebie jednak nie dali rady Helwetom, mimo, że dwukrotnie udawało im się odrabiać straty. Decydujące trafienie w końcówce Valentina Stockera zabrało im marzenia choćby o punkcie.

Dużo lepiej poszło Węgrom w wyjazdowym starciu z Łotyszami, które wygrali 2:0. Kadar zagrał w obu spotkaniach pełne 90 minut. Co ciekawe ze Szwajcarami jako lewy obrońca, a z Łotwą już jako stoper. W tym drugim meczu otrzymał żółtą kartkę.

Grupa H

07.10.2016

Belgia – Bośnia i Hercegowina 4:0 (2:0)

Bramki: 1:0 Spahić (26. – samobójcza), 2:0 Hazard (29.), 3:0 Alderweireld (60.), 4:0 Lukaku (79.)

10.10.2016

Bośnia i Hercegowina – Cypr 2:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Dżeko (70.), 2:0 Dżeko (81.)

Jasmin Burić – 0 i 0 minut

Bośniacy w pierwszej kolejce rozbili Estonię 5:0. Teraz najpierw przyszło im się zmierzyć na wyjeździe z Belgią i nie będą mile tego meczu wspominać. Rywale byli dużo lepsi i zwyciężyli różnicą czterech bramek.

Okazja do rehabilitacji nadarzyła się już trzy dni później. Tym razem Bośniacy nie zawiedli i po dwóch bramkach Edina Dżeko wygrali u siebie z Cyprem 2:0. Burić nie zagrał ani minuty w obu pojedynkach.

Grupa I

06.10.2016

Islandia – Finlandia 3:2 (1:2)

Bramki: 0:1 Pukki (21.), 1:1 Arnason (37.), 1:2 Lod (39.), 2:2 Finnbogason (90.), 3:2 Sigurdsson (90.)

09.10.2016

Finlandia – Chorwacja 0:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Mandżukić (18.)

Paulus Arajuuri 90 (żółta kartka) i 90 minut

Finlandia w pierwszej kolejce zaledwie zremisowała u siebie z Kosowem 1:1. Teraz najpierw czekał ją wyjazd do Islandii, a później mecz u siebie z Chorwacją.

Rewelacja ostatnich Mistrzostw Europy długo nie mogła dać sobie rady z Suomi. Dość powiedzieć, że do 90. minuty to goście prowadzili 2:1. Jednak dwie bramki w samej końcówce sprawiły, że to Islandczycy zdobyli komplet oczek.

Finowie punktów zatem musieli szukać w meczu u siebie z Chorwatami. Goście jednak po golu Mario Mandżukicia mogli triumfować. Arajuuri w obu meczach zagrał pełne 90 minut, ale poza żółtą kartką z Islandczykami niczym się nie wyróżnił.

MECZE TOWARZYSKIE

06.10.2016

Polska U-21 – Ukraina U-21 2:0 (1:0)

Bramka: 1:0 Stępiński (14.), 2:0 Mazek (85.)

10.10.2016

Polska U-21 – Czarnogóa U-21 6:0 (2:0)

Bramki: 1:0 Formella (31.), 2:0 Kownacki (33.), 3:0 Stępiński (60.), 4:0 Formella (72.), 5:0 K. Piątek (77.), 6:0 Buksa (90.)

Tomasz Kędziora – 0 i 90 minut

Jan Bednarek – 90 i do 83 minuty

Dariusz Formella – od 66 i do 73 minuty (dwa gole, asysta)

Dawid Kownacki – od 72 i do 83 minuty (gol, dwie asysty)

Powołania do młodzieżowej reprezentacji Polski otrzymali Tomasz Kędziora, Jan Bednarek, Dariusz Formella i Dawid Kownacki. Prawy obrońca Lecha jest kapitanem zespołu, który w przyszłym roku wystąpi w Mistrzostwach Europy rozgrywanych w naszym kraju.

W pierwszym towarzyskim meczu Polacy pokonali Ukraińców 2:0 po bramkach Mariusza Stępińskiego i Kamila Mazka. Kędziora nie wystąpił w tym spotkaniu z powodu choroby, Bednarek rozegrał całe spotkania jako środkowy obrońca, z kolei Formella i Kownacki weszli na boisko w drugiej połowie z ławki rezerwowych. Żaden z nich niczym szczególnym się nie wyróżnił.

W drugim sparingu rywalami polskiej młodzieżówki byli Czarnogórcy. Biało-Czerwoni po dwóch golach Formelli i trafieniach Kownackiego, Stępińskiego, Krzysztofa Piątka i Adama Buksy rozbili przeciwnika 6:0.

Kędziora tym razem zagrał od początku do końca na prawej obronie, a Bednarek ponownie na środku defensywy, ale został zmieniony w 83. minucie. Od pierwszego gwizdka wystąpili także Formella na prawym skrzydle, który oprócz dubletu zapisał na swoim koncie asystę, oraz Kownacki na pozycji ofensywnego pomocnika, zaliczając bramkę i dwa ostatnie podania. Obaj zostali zmienieni w drugiej połowie.