Tomasz Kędziora i Dariusz Formella - fot. screen z LechTV

Ligowy sezon 2014/15 zakończył się w ostatni weekend, ale ostatnim akordem są mecze reprezentacyjne. Tym razem szansę reprezentowania barw swoich krajów otrzymali Karol Linetty, Tomasz Kędziora i Dawid Kownacki (Polska), Kasper Hämäläinen (Finlandia) oraz Tamas Kadar (Węgry). Z kolei Dariusz Formella otrzymał powołanie do reprezentacji Polski U-21.

Grupa D

Polska – Gruzja 4:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Milik (62.), 2:0 Lewandowski (89.), 3:0 Lewandowski (90+1. – głową), 4:0 Lewandowski (90+3.)

Karol Linetty – 0 minut

Tomasz Kędziora – 0 minut

Dawid Kownacki – 0 minut

Żaden z powołanych lechitów nie znalazł uznania w oczach selekcjonera Adama Nawałki i nie zagrał nawet minuty. Nawet Linetty, który przez większość mediów był awizowany w pierwszym składzie. Polska wygrała z Gruzją 4:0, ale przez ponad godzinę nie mogła znaleźć sposobu na defensywę gości. Dopiero piękny strzał sprzed pola karnego Arkadiusza Milika otworzył wynik spotkania. Polacy grali do końca, co zaowocowało hat-trickiem w końcówce Roberta Lewandowskiego. Polski napastnik zdobył swoje bramki w cztery minuty, trafiając prawą i lewą nogą oraz głową. Biało-Czerwoni nadal są liderem grupy z dużymi szansami na awans do Mistrzostw Europy we Francji.

We wtorek reprezentacja Polski rozegra jeszcze towarzyski mecz z Grecją i tutaj można się spodziewać występu Linettego oraz debiutu Kędziory, zwłaszcza, że kilku piłkarzy opuściło już zgrupowanie kadry. Niestety był wśród nich także Kownacki, który z powodu kontuzji wrócił już do klubu.

Aktualizacja 17.06

mecz towarzyski

Polska – Grecja 0:0

Karol Linetty – 60 minut

Jak się okazało również Kędziora, podobnie jak Kownacki, z powodu kontuzji nie zadebiutował w kadrze. Jedynym przedstawicielem Lecha pozostał Linetty, który wyszedł w podstawowym składzie na towarzyski mecz z Grecją. Młody zawodnik opuścił boisko po godzinie gry, zastąpiony przez Krzysztofa Mączyńskiego. Polacy zagrali słabe spotkanie, a Linetty dostosował się poziomem do kolegów i niczym szczególnym nie zachwycił.

[divider]

Grupa F

Finlandia – Węgry 0:1 (0:0)

Bramka: 0:1 Stieber (82.)

Kasper Hämäläinen – 90 minut

Tamas Kadar – 90 minut

Po raz drugi w tych eliminacjach dwaj lechici zmierzyli się ze sobą w meczu eliminacji Mistrzostw Europy i ponownie lepsi byli Węgrzy, którzy po golu Zoltana Stiebera wygrali 1:0 w Helsinkach z Finlandią. Jesienią padł identyczny wynik, a zwycięski gol padł również w końcówce spotkania. Wtedy tylko pięć minut rywalizowali ze sobą Hämäläinen i Gergö Lovrencsics, teraz zarówno fiński pomocnik Kolejorza, jak i Kadar rozegrali cały mecz. Do kadry Suomi powołany był także Arajuuri, ale uraz w ostatnim ligowym spotkaniu z Wisłą Kraków nie pozwolił mu na występ. Z kolei Lovrencsics od dłuższego czasu przechodzi rehabilitację po urazie i nie był brany pod uwagę przy powołaniach.

Finowie mają już tylko iluzoryczne szanse na wyjazd do Francji czy nawet baraże, z kolei Węgrzy nadal je zachowują i będą walczyć do końca eliminacji o awans.

Suomi rozegrali jeszcze wcześniej mecz towarzyski z Estonią i przegrali 0:2. W tym spotkaniu nie wystąpił Hämäläinen.

[divider]

Polska U-21 – Słowacja U-21 0:1 (0:0)

Bramka: 0:1 Rusnak (72.)

Dariusz Formella – 90 minut

Cały mecz w młodzieżowej reprezentacji Polski rozegrał Formella, jednak nie będzie miło wspominał tego występu. Biało-Czerwoni przegrali bowiem z rówieśnikami ze Słowacji 0:1. Jedyną bramkę zdobył w 72. minucie Albert Rusnak.