Polskie koszykarki pokonały Holandię 55:50 w ostatnim meczu fazy grupowej mistrzostw Europy do lat 20. Dzięki temu zwycięstwu biało-czerwone z drugiego miejsca awansowały do drugiej rundy turnieju rozgrywanego w Udine.

W pierwszej połowie lekką przewagę miały Holenderki, które w połowie drugiej kwarty prowadziły 24:16. Po przerwie Polki zaczęły grać zdecydowanie lepiej. Trzecią kwartę wygrały 20:15 i po 30 minutach gry wygrywały 44:43. Ostatnia część spotkania była bardzo nerwowa. Obie drużyny zdobyły w sumie zaledwie 18 punktów.

Polki w czwartej kwarcie grały agresywną obroną na całym boisku. Przyniosło to skutek na siedem minut przed końcem spotkania, gdy był remis po 46. Najpierw akcją 2+1 popisała się Dominika Owczarzak, a następnie kolejne dwa punkty po swoim przechwycie dołożyła Angelika Stankiewicz, i zrobiło się 51:46 dla Polski. Holenderki po chwili znowu straciły piłkę na rzecz Owczarzak oraz Anny Jakubiuk.

Mecz wciąż mógł się jednak rozstrzygnąć na korzyść obu stron. Pomarańczowe na 3 minuty przed końcem spotkania doszły biało-czerwone na 50:52 i mogły nawet wyjść na prowadzenie. Jednak najpierw Kourtney Treffers popełniła błąd kroków, a następnie Klazenia Guijt nie trafiła rzutu.

Polki zagrały długą akcję zakończoną niecelną trójką Stankiewicz, po której zostało 20 sekund do ostatniego gwizdka. Holenderki musiały faulować i ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem biało-czerwonych 55:50.

Trener Krzysztof Koziorowicz w sobotnim meczu skorzystał ze wszystkich czterech poznanianek, które znalazły się w składzie. 32 minuty na boisku spędziła Dominika Owczarzak. Natomiast Julia Adamowicz, Daria Marciniak i Kinga Woźniak (wszystkie AZS Poznań) grały odpowiednio 6, 5 i 13 minut. Szczegółowe statystyki dostępne są tutaj.

Holandia – Polska 50:55 (16:14, 12:10, 15:20, 7:11)

Polska: Dominika Owczarzak 11, Monika Naczk 8, Angelika Stankiewicz 8, Anna Jakubiuk 8, Katarzyna Jaworska 8, Magdalena Szajtauer 6, Kinga Woźniak 6, Monika Skrzecz 0, Daria Marciniak 0, Julia Adamowicz 0, Karolina Puss 0.

Najwięcej dla Holandii: Klaziena Guijt 16, Kourtney Treffers 10, Renee Hoveling 8.

Drugi etap mistrzostw Europy

Mimo porażki Holenderki wygrały grupę D. Drugie miejsce zajęły Polki, trzecie Włoszki, a ostatnie Białorusinki. Trzy drużyny awansowały do drugiej rundy turnieju, w której zaliczone są mecze z pierwszej fazy. Biało-czerwone z wygraną i porażką na koncie zajmują czwarte miejsce w grupie F. Do ćwierćfinału awansują cztery pierwsze zespoły. Na początek w poniedziałek Polki zmierzą się o 18.30 ze Słowacją.