Tomasz Kędziora i Dariusz Formella - fot. screen z LechTV
Tomasz Kędziora i Dariusz Formella – fot. screen z LechTV

Młodzieżowi reprezentanci Polski Tomasz Kędziora, Dariusz Formella i Jan Bednarek ponownie zagrali w biało-czerwonych barwach. Napastnik Lecha Poznań zdobył zwycięską bramkę dla kadry U-20.

Po wcześniejszej wygranej w Turnieju Czterech Narodów nad Włochami 2:1 tym razem młodzi Polacy zmierzyli się na wyjeździe ze Szwajcarią. Obaj lechici rozpoczęli spotkanie w podstawowym składzie.

Młodzi Helweci objęli prowadzenie w 29. minucie po golu Shaniego Tarashaja, ale chwilę później wyrównał z rzutu karnego Mariusz Stępiński. Zwycięską bramkę dla Polaków strzelił w 76. minucie Formella. Napastnik Lecha został zmieniony w 87. minucie przez Sebastiana Rudola. Cały mecz rozegrał z kolei Kędziora, który został ukarany żółtą kartką.

Po tym zwycięstwie Polska ma 10 punktów i aż o siedem wyprzedza drugich Włochów (jeden mecz rozegrany mniej). Biało-czerwoni, by triumfować w całym turnieju potrzebują dwóch oczek. Do rozegrania pozostały im mecze z reprezentacją Italii i Niemiec.

Szwajcaria U-20– Polska U-20 1:2 (1:1)

Bramki: 1:0Tarashaj (29.), 1:1 Stępiński (36. – karny), 1:2 Formella (76.)

Szwajcaria: David Von Ballmoos (46. Ulisse Pelloni) – Michael Gonçalves (46. Jetmir Krasniqi), Manuel Akanji (76. Nicolas Bürgy), Armin Alesevic, Joel Untersee – Saidy Janko, Leonardo Bertone, Musa Araz, Breel Embolo, Salim Khelifi (46. Basil Stillhart) – Shani Tarashaj (76. Thomas Fraga Fekete).

Polska: Damian Podleśny – Tomasz Kędziora, Dominik Sadzawicki, Paweł Dawidowicz, Jonatan Straus – Dariusz Formella (87. Sebastian Rudol), Alan Uryga, Radosław Murawski (75. Lukas Klemenz), Piotr Zieliński (88. Adam Dźwigała), Łukasz Wroński (56. Przemysław Frankowski) – Mariusz Stępiński.

Żółte kartki: Akanji, Bertone – Sadzawicki, Zieliński, Kędziora, Klemenz.

Czerwone kartki: Leonardo Bertone (90. – za uderzenie przeciwnika) – Lukas Klemenz (90. – za drugą żółtą)

Zwycięstwo odniosła również reprezentacja U-19, która pokonała Andorę 3:0. Ta wygrana zapewniła biało-czerwonym awans do dalszej fazy rozgrywek eliminacji Mistrzostw Europy.

Polacy rozstrzygnęli losy meczu już w pierwszej połowie, kiedy gole strzelali Grzegorz Tomasiewicz z rzutu karnego i dwukrotnie Adam Buksa.

Bednarek rozegrał całe spotkanie, zapisując na swoim koncie żółtą kartkę.

Polska U-19 – Andora U-19 3:0 (3:0)

Bramki: 1:0 Tomasiewicz (11. – karny), 2:0 Buksa (30.), 3:0 Buksa (44.)

Polska: Bartłomiej Drągowski – Damian Ciechanowski, Jan Bednarek, Paweł Bochniewicz, Kamil Dankowski – Adam Ryczkowski (61. Mateusz Grzybek), Grzegorz Tomasiewicz, Chris Jastrzembski (76. Korneliusz Sochań), Adam Buksa, Jakub Łukowski – Oskar Zawada (69. Paweł Łysiak).

Andora: Victor Silverio – Gabriel Cunha, Aleix Viladot, Max Llovera, Claudi Bové – Aleix Bové (46. Sergio Alvarelhos), Albert Reyes, Jordi Aláez (73. Carlos Novo Martins), Alex Villagrasa, Roger Nazzaro (85. Gabriel Fernández) – Aaron Sánchez.

Żółte kartki: Bednarek, Bochniewicz – Villagrasa, A.Bové, Silverio, Aláez, Reyes, Novo Martins.

Sędziował: Sergėjus Slyva (Litwa)

W ostatnim grupowym meczu Polacy przegrali z rówieśnikami z Holandii 1:2. Biało-czerwoni wyszli na prowadzenie w 39. minucie po celnym strzale z rzutu wolnego Kamila Dankowskiego, ale jeszcze przed przerwą wyrównał Abdelhak Nouri. Zwycięską bramkę dla reprezentacji Oranje zdobył w 75. minucie Issa Kallon.