Biofarm Basket Poznań - fot. Irek Pindral

Mamy świetną wiadomość dla kibiców koszykówki. Biofarm Basket przenosi się z Suchego Lasu do Poznania i będzie grał w I lidze w nowej hali Politechniki.

Bardzo duże znaczenie w tej sytuacji miało zachowanie działaczy BM Slam Stali Ostrów Wielkopolski, która uzyskała awans do Tauron Basket Ligi, ale nie wiadomo było, czy w niej wystartuje. W tym tygodniu okazało się, że ostrowianie złożyli dokumenty potrzebne do uzyskania licencji na grę w ekstraklasie.

Dzięki temu zwolniło się miejsce w I lidze. W zeszłym sezonie Biofarm Basket Suchy Las nie uzyskał bezpośredniego awansu na zaplecze TBL. W rozgrywkach II ligi był szósty. Z tego powodu trzeba było starać się o „dziką kartę” na start w I lidze, która została przyznana.

W związku z awansem sportowym szefostwo klubu podjęło decyzję o zmianie nazwy na Biofarm Basket Poznań oraz przeniesieniu miejsca rozgrywania spotkań do nowej hali Politechniki. Mimo tych zmian kibice w Suchym Lesie nie zostali pozostawieni z niczym. W podpoznańskiej gminie występować będzie drużyna trzecioligowa.

W piątek poznaliśmy sztab szkoleniowy oraz skład Biofarmu Basket. Drużynę seniorów poprowadzi trener Przemysław Szurek. Jego asystentem będzie Cezary Kurzawski, a Robert Maćkowiak zajmie się przygotowaniem fizycznym.

Oprócz medalistów mistrzostw Polski do lat 18 i 20 w składzie znalazło się trzech doświadczonych zawodników. Tomasz Smorawiński w zeszłym sezonie był liderem drużyny, średnio zdobywając 12,8 punktu. Wzmocnieniem składu będzie na pewno doskonale znany w stolicy Wielkopolski Adam Metelski.

31-letni podkoszowy przez kilka lat reprezentował AZS Politechnikę Poznań i po bardzo dobrym sezonie 2013/2014 przeniósł się do MKS Dąbrowa Górnicza. W TBL nie dostawał jednak zbyt wielu szans na grę. Na boisku spędzał średnio 12 minut, a jego średnie w tym czasie to 3,7 punktu i 3,5 zbiórki. Ze wspomnianej Politechniki, która spadła w tym roku do II ligi, do Biofarmu Basket przeniósł się Michał Szydłowski. 28-letni silny skrzydłowy na parkietach I ligi notował średnio 8,3 punktu oraz 6,5 zbiórki.

Niestety kilku bardzo utalentowanych zawodników postanowiło odejść z klubu. Michał Marek i Filip Pruefer karierę będą kontynuować w Turowie Zgorzelec, a Jakub Fiszer trafi do Polpharmy Starogard Gdański lub Trefla Sopot.

Na zapleczu ekstraklasy zagrają m. in.:
Bręk Meteusz ’94 192 cm
Frąckowiak Wojciech ’97 186 cm
Gruszczyński Dawid ’97 193 cm
Kurpisz Mikołaj ’98 202 cm
Metelski Adam ’83 206 cm
Michalik Szymon ’95 195 cm
Pawlak Bartłomiej ’95 200 cm
Ryżek Szymon ’97 190 cm
Simon Jakub ’96 202 cm
Smorawiński Tomasz ’87 188 cm
Stankowski Patryk ’97 178 cm
Szydłowski Michał ’87 197 cm
Szymczak Damian ’95 186 cm
Wieloch Piotr ’94 182 cm

Sztab szkoleniowy:
1LM i U20
I trener – Przemysław Szurek
II trener – Cezary Kurzawski
3LM i U18
I trener – Bartosz Sikorski
II trener – Andrzej Śniadek
Trener przygotowania fizycznego – Robert Maćkowiak (1LM, 3LM, U20, U18)

Drużyny, które zagrają w sezonie 2015/2016:
1LM – BIOFARM BASKET POZNAŃ – Hala Politechniki Poznańskiej, ul. Przystań 2
3LM – BIOFARM BASKET SUCHY LAS – Hala GOS w Suchym Lesie, ul. Szkolna 20

U20 – Biofarm Basket Junior Poznań
U18 – Biofarm Basket Junior Poznań

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Piotrek
Piotrek
8 lat temu

Swietna decyzja, oby w koncu powstal w Poznaniu klub na wysokim poziomie. Szkoda ze tych kilku mlodych odeszlo. W I lidze by mieli o wiele wieksze szanse grania niz w Turowie. Oby tylko Biofarm sie nie wycofal, bo wtedy wszystko padnie.