Maraton można nie tylko przebiec, ale i przepłynąć. Na dodatek można to zrobić w przebraniu smoka, tygrysa czy wikinga, co udowodnili studenci Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

W środę na pływalni przy Drodze Dębińskiej odbyła się już dziewiąta edycja Maratonu Pływackiego EKIDEN, czyli wydarzenia skierowanego do studentów wszystkich AWF-ów w Polsce. Punktualnie o godzinie 10:00 setki żaków ze wszystkich ośmiu placówek Akademii Wychowania Fizycznego w naszym kraju wskoczyło do wody, by drużynowo przebyć dystans 42 km.

Dystans jest odpowiednio rozdzielony pomiędzy wszystkimi drużynami. Jest to około 92 basenów na drużynę, jednak składają się one z różnej ilości osób, od 5 do 10. Każdy zawodnik z danego zespołu płynie dwa baseny, potem zmienia go kolejny członek składu, żeby ta pierwsza osoba się za bardzo nie zmęczyła. Pływa się aż do wyczerpania całego dystansu – tłumaczy zasady rywalizacji Mikołaj Adamowicz, student pierwszego roku i członek sztabu organizatorów Ekidenu 2016 na poznańskim AWF-ie.

fot. Magdalena Dubert
fot. Magdalena Dubert

Poza rywalizacją sportową podczas wydarzenia odbywał się także konkurs na najlepiej przebraną drużynę. W otoczeniu basenu zebrali się więc studenci przebrani za wikingów, straż miejską czy zwierzęta. Najlepiej przebrana drużyna, tak samo jak najszybsza ekipa w maratonie otrzymywały nagrodę.

Byliśmy świadomi tego, że nasi studenci wykażą się kreatywnością. W zeszłym roku wygrała ekipa dziewczyn przebranych za balony. W tym roku konkurencja jest ogromna jeżeli chodzi o najlepiej ubraną drużynę, także będzie nam ciężko wybrać zwycięzców – opowiada Martyna Król.

fot. Magdalena Dubert
fot. Magdalena Dubert

Wszystko w imię szerzenia kultury fizycznej oraz dobrej zabawy. Jednak rywalizacja między poznańskimi studentami to nie koniec zmagań w czasie Ekidenu.

Po zakończeniu maratonu sumujemy nasze czasy. To jest też forma rywalizacji między Akademiami, sprawdzamy, która po zsumowaniu czasów wszystkich swoich drużyn okaże się najszybsza – dopowiada Mikołaj Adamowicz.

Po tegorocznej, dziewiątej edycji organizatorzy zapewniają, że już za rok odbędzie się kolejna, jubileuszowa.

Uczelnia zawsze jest przychylna tego typu wydarzeniom. Jest to forma rekreacji dla studentów. Mimo tego, że robimy dużo imprez typowo kulturowych, to jak najbardziej imprezy sportowe są nam równie potrzebne i to dzięki nim studenci naprawdę potrafią się zgrać i zintegrować, a dodatkowo promować AWF – kończy Aleksandra Hiszczyńska, ogólnopolski koordyntor Ekidenu 2016.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz