Dziesięciu piłkarzy Lecha Poznań zostało powołanych do reprezentacji narodowych. Szansę reprezentowania barw swoich krajów otrzymali Karol Linetty (Polska), Jasmin Burić (Bośnia i Hercegowina), Paulus Arajuuri, Kasper Hämäläinen (Finlandia), Tamas Kadar, Gergö Lovrencsics (Węgry) oraz Kebba Ceesay (Gambia). Z kolei Tomasz Kędziora, Dariusz Formella i Dawid Kownacki otrzymali powołanie do reprezentacji Polski U-21.

Bośnia i Hercegowina – Walia 2:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Djurić (71.), 2:0 Ibisević (89.)

13.10.2015

Cypr – Bośnia i Hercegowina 2:3 (2:2)

Bramki: 0:1 Medunjanin (13.), 1:1 Charalambidis (32.), 2:1 Mitidis (41.), 2:2 Medunjanin (44.), 2:3 Djurić (67.)

Jasmin Burić – 0 i 0 minut

Selekcjoner reprezentacji Bośni i Hercegowiny Mehmed Bazdarević powołał na eliminacyjne mecze z Walią i Cyprem Jasmina Buricia. Bramkarz Lecha ponownie miał szansę po raz pierwszy zagrać jako piłkarz Lecha w kadrze, jednak w obu spotkaniach nie zagrał ani minuty. Bośniacy najpierw wygrali ważne spotkanie z Walią 2:0 po golach Milana Djuricia i Vedada Ibisevicia. Goście mimo porażki mogli świętować awans do Mistrzostw Europy, a gospodarze, by zagrać w barażach musieli wygrać z Cyprem.

Sztuka ta im się udała, choć w pewnym momencie przegrywali 1:2. Ostatecznie jednak wygrali na wyjeździe z Cypryjczykami 3:2 po dwóch golach Harisa Medunjanina i jednym Djuricia i w listopadzie zagrają o przepustki do Francji.

Jasmin Burić oba spotkania w całości spędził na ławce rezerwowych.

[divider]

Grupa D

08.10.2015

Szkocja – Polska 2:2 (1:1)

Bramki: 0:1 Lewandowski (3.), 1:1 Ritchie (45.), 2:1 Fletcher (62.), 2:2 Lewandowski (90.)

11.10.2015

Polska – Irlandia 2:1 (2:1)

Bramki: 1:0 Krychowiak (13.) 1:1 Walters (16. – karny), 2:1 Lewandowski (42. – głową)

Karol Linetty – 0 i 90 minut

Powołanie do reprezentacji Polski, jako jedyny z lechitów, otrzymał Karol Linetty. Biało-Czerwoni najpierw mierzyli się na wyjeździe ze Szkotami, a piłkarz Kolejorza nie znalazł uznania w oczach selekcjonera Adama Nawałki i cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych. Koledzy na boisku wywalczyli remis w dramatycznych okolicznościach. Prowadzenie Polakom dał Robert Lewandowski, ale później pięknym uderzeniem z dystansu wyrównał Matt Ritchie, a na 2:1 gola strzelił Steven Fletcher. Gdy wydawało się, że goście wyjadą bez punktów, w ostatniej akcji meczu piłkę do siatki wepchnął ponownie napastnik Polski.

Żeby Biało-Czerwoni awansowali do Mistrzostw Europy musieli wygrać lub co najmniej zremisować z Irlandią, ale nie wyżej niż 1:1. Tym razem, na wskutek kontuzji Arkadiusza Milika i Tomasza Jodłowca, szansę od początku dostał Linetty.

Na prowadzenie, dzięki golowi Grzegorza Krychowiaka, wyszli gospodarze, ale już po chwili stracili bramkę. Kontrowersyjna decyzja tureckiego sędziego o rzucie karnym po faulu Michała Pazdana spowodowała, że Jonathan Walters wyrównał. Jednak jeszcze przed przerwą bramkę głową zdobył niezawodny Lewandowski. Duży udział w tej akcji miał lechita, który uratował piłkę w polu karnym, wycofał do Krzysztofa Mączyńskiego, który idealnie dograł napastnikowi Polski. Biało-Czerwoni po emocjonującym meczu utrzymali korzystny wynik do końca i wywalczyli bilety do Francji.

[divider]

Grupa F

08.10.2015

Rumunia – Finlandia 1:1 (0:0)

Bramka: 0:1 Pohjanpalo (67.), 1:1 Hoban (90.)

Węgry – Wyspy Owcze 2:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Jakobsen (11.), 1:1 Bode (63.), 2:1 Bode (71.)

11.10.2015

Finlandia – Irlandia Północna 1:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Cathcart (31.), 1:1 Arajuuri (87. – głową)

Grecja – Węgry 4:3 (1:1)

Bramki: 1:0 Stafylidis (5.), 1:1 Lovrencsics (26.), 1:2 Nemeth (54.), 2:2 Tachtsidis (57.), 2:3 Nemeth (75.), 3:3 Mitroglou (79.), 4:3 Kone (86.)

Paulus Arajuuri – do 62 i 90 minut (gol)

Kasper Hämäläinen – od 77 i od 79 minuty (asysta)

Tamas Kadar – 90 (asysta) i 90 minut

Gergö Lovrencsics – 0 i do 62 minuty (gol)

W najliczniej reprezentowanej przez lechitów grupie F szansę na występy w kadrze miało aż czterech piłkarzy. Do reprezentacji Finlandii powołania otrzymali Paulus Arajuuri i Kasper Hämäläinen. Suomi mieli jeszcze szansę walki o baraże, ale pogrzebali je już w pierwszym meczu remisując z Rumunami. Zwycięstwo było blisko, bo Finowie prowadzili po golu Joela Pohjanpalo. Jednak w 90. minucie stracili bramkę i cenne dwa punkty. Również remisem 1:1 zakończyło się spotkanie z Irlandią Północną. Goście prowadzili po pierwszej połowie, ale gospodarze doprowadzili do wyrównania w końcówce meczu po akcji dwójki lechitów. Hämäläinen zgrał głową do Arajuuriego, a ten pokonał bramkarza rywali.

Obrońca w meczu z Rumunią zszedł z boiska w 62. minucie z powodu kontuzji. Nie okazała się ona jednak poważna i w spotkaniu z Irlandią Północną zagrał już w pełnym wymiarze. Z kolei Hämäläinen w obu meczach wchodził z ławki rezerwowych, odpowiednio w 77. i 79. minucie.

Tamas Kadar i Gergö Lovrencsics otrzymali powołania do reprezentacji Węgier. Madziarzy najpierw, nie bez problemów, pokonali Wyspy Owcze 2:1. Farerzy prowadzili po pierwszej połowie i trafieniu Roalda Jakobsena. Gospodarze wzięli się do roboty po przerwie i dzięki dwóm golom Daniela Bode zdołali wygrać. Asystę przy pierwszym trafieniu zaliczył Kadar. W drugim spotkaniu Węgrzy udali się do Pireusu na pojedynek z Grekami. Spotkanie było emocjonujące i padło w nim aż siedem goli. Goście dwukrotnie prowadzili, ale ostatecznie przegrali 3:4. Pierwszą bramkę dla Madziarów zdobył Lovrencsics.

Węgrzy mogli jeszcze liczyć na bezpośredni awans jako najlepsza drużyna z trzeciego miejsca. Jednak na finiszu eliminacji zostali prześcignięci w tym rankingu przez Turków i to oni są pewni wyjazdu do Francji. Madziarom pozostaje walka w barażach.

Kadar rozegrał oba spotkania w pełnym wymiarze czasu, z kolei Lovrencsics pierwszy mecz oglądał w całości z ławki rezerwowych, ale w drugim zagrał już od początku i został zmieniony w 62. minucie.

[divider]

PREELIMINACJE MISTRZOSTW ŚWIATA W ROSJI 2018

09.10.2015

Gambia – Namibia 1:1 (0:0)

Bramka: 0:1 Stephanus (64.), 1:1 Jammeh (78.)

13.10.2015

Namibia – Gambia 2:1 (1:1)

Bramki: 0:1 Pa Dibba (10.), 1:1 Stephanus (45.), 2:1 Somaeb (63.)

Kebba Ceesay – 90 i  90 minut

Kebba Ceesay wraz ze swoją reprezentacją walczył w preeliminacjach do Mistrzostw Świata w Rosji w 2018 roku. Ich rywalem w dwumeczu była Namibia. W pierwszym meczu Gambijczycy zremisowali u siebie 1:1. Goście prowadzili po golu Willy’ego Stephanusa, ale wyrównał Abdou Jammeh. We wtorek w Namibii rozegrano rewanż. Ceesay wraz z kolegami szybko wyszli na prowadzenie po golu Pa Dibby, ale jeszcze przed przerwą wyrównał Stephanus. W drugiej połowie drugą bramkę dla gospodarzy zdobył Hendrik Somaeb, a to wystarczyło do zwycięstwa w tym meczu i awansu do dalszych gier. Gambijczycy szybko pożegnali się z marzeniami o występie na Mundialu.

Kebba Ceesay w obu meczach zagrał od pierwszej do ostatniej minuty.

[divider]

mecz towarzyski

08.10.2015

Polska U-21 – Izrael U-21 3:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Atta (42.), 1:1 Piątek (53.), 2:1 Stępiński (64.), 3:1 Stępiński (67. – karny)

13.10.2015

Polska U-21 – Rumunia U-21 0:0

Tomasz Kędziora – 90 (żółta kartka) i 90 minut

Dariusz Formella – od 71 i 0d 66 minuty

Dawid Kownacki – od 68 i 90 minut

Powołania do młodzieżowej reprezentacji Polski otrzymało trzech lechitów – Tomasz Kędziora, Dariusz Formella i Dawid Kownacki. W pierwszym towarzyskim spotkaniu z rówieśnikami z Izraela od pierwszej minuty zagrał tylko prawy obrońca Kolejorza. Młodzi Polacy wygrali 3:1, chociaż po pierwszej połowie przegrywali po golu Atty. W drugiej części gry strzelili jednak trzy gole autorstwa Krzysztofa Piątka i Mariusza Stępińskiego, sami zaś nie stracili już żadnego.

W drugim towarzyskim meczu młodzi Polacy bezbramkowo zremisowali z Rumunami.

Kędziora rozegrał dwa pełne spotkanie i był kapitanem zespołu, z kolei Kownacki z Izraelem wszedł na boisko w 68. minucie, a z Rumunami rozegrał cały mecz. Formella w obu pojedynkach wchodził na boisko z ławki rezerwowych.