fot. Irek Pindral

Blisko 1000 bramek padło w pierwszej edycji Poznańskiej Ligi Orliczek, której głównym organizatorem jest Wydział Sportu Urzędu Miasta Poznania. O mistrzowski tytuł od września do czerwca walczyło 10 zespołu, a najlepsza okazała się reprezentacja Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Dąbrowie.

Poznańska Liga Orliczek to jedyny tego typu projekt w Polsce. Od jesieni dzięki zaangażowaniu dyrektor Wydziału Sportu UMP pani Ewy Bąk, trenera żeńskiej reprezentacji Polski w futsalu Wojciecha Weissa oraz trener młodzieżowej reprezentacji Polski Niny Patalon trwała zacięta rywalizacja o mistrzostwo. W rozgrywkach wzięło udział 120 dziewczynek, z których najlepsze występowały w kadrze Wielkopolski ZPN i sięgnęły po brązowy medal mistrzostw Polski.

Każda kolejka ligi była turniejem, po którym zespoły otrzymywały punkty do tabeli generalnej ligi. Zespoły najpierw rywalizowały w grupach systemem „każdy z każdym”, a następnie rozegrano spotkania o miejsca, półfinały i finał. Najlepiej w całym sezonie zaprezentowała się reprezentacja Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Dąbrowie (reprezentant gminy Dopiewo), która wystąpiła w każdym turnieju finałowym i skutecznie wykorzystywała potknięcia rywali.

– Ten sukces to efekt ciężkiej pracy moich podopiecznych przez cały rok. Dziewczyny pokazały, że są zespołem i potrafią się wzajemnie wspierać. Często odpowiedzialność za wynik brała na siebie nasza kapitan Kamila Wielińska, która wygrała klasyfikację strzelczyń. Kamila idzie drogą Ewy Pajor i jestem pewien, że za kilka lat zobaczymy ją w Lidze Mistrzów – mówi trener mistrzowskiego zespołu, Tomasz Woźniak

Drugie miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej Nr 45 z Poznania, która jest wicemistrzem województwa. Natomiast brązowy medal wywalczyły dziewczynki z UKS Talenty Poznań. W sumie w rozgrywkach padło blisko 1000 bramek, a w piłkę nożną na Orlikach zlokalizowanych przy Szkole Podstawowej Nr 6 i Szkole Podstawowej Nr 51 wystąpiło 120 dziewczynek.

– Przede wszystkim pokazaliśmy, że Orliki są również dla dziewczynek, z których znaczna część prezentowała bardzo wysoki poziom i zapewne niejeden męski poznański zespół musiałby uznać ich wyższość. Wydział Sportu UMP wraz z partnerami będzie rozwijał ten projekt i wierzymy, że wkrótce w reprezentacji Polski zobaczymy poznanianki. Gratulację należą się nauczycielom za zaangażowanie i promowanie wśród dziewczyn tej dyscypliny sportu – mówi dyrektor Wydziału Sportu UMP, Ewa Bąk.

Zakończenie sezonu 2014/2015 Poznańskiej Ligi Orliczek miało niezwykły przebieg, gdyż na terenie kompleksów sportowych przy Szkole Podstawowej nr 51 w Poznaniu odbył się turniej pokazowy, a następnie każdy zespół odebrał medale, puchary i nagrody.

– Tytuł królowej strzelczyń z wynikiem 59 bramek zdobytych w całym sezonie otrzymuje Kamila Wielińska z UKS SP Dąbrowa. W nagrodę otrzyma wyjazd do Brukseli w towarzystwie rodzica i trenera, który ufundowała europosłanka do Parlamentu Europejskiego dr Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz – mówił podczas uroczystej gali dyrektor biura poselskiego, Zbigniew Mamys. Wyróżnienia zdobyły: Marysia Jakubowska (UKS Talenty Poznań i Klaudia Urbaniak (UKS SP Dąbrowa).

Wydział Sportu Urzędu Miasta Poznania nagrodził również trenerów, a „Nagrodę Specjalną dla najlepszego trenera Poznańskiej Ligi Orliczek 2014/2015” otrzymał nauczyciel i trener Tomasz Woźniak prowadzący mistrzowski zespół i będący animatorem Orlika na terenie Ogrodu Jordanowskiego Nr 2, w którym prowadzi zajęcia z piłki nożnej dla dziewcząt z Poznania. Zajęcia są bezpłatne i odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek o godz. 19:00.

– Z każdym kolejnym turniejem poziom spotkań w Poznańskiej Lidze Orliczek był coraz wyższy. Dziewczynki pokazują, że Orliki nie są tylko dla chłopców, a najlepsze występują już w kadrze Wielkopolski ZPN i cieszą się z medalu mistrzostw Polski. W nowym roku szkolnym ruszy kolejna edycja rozgrywek – mówi koordynator Poznańskiej Ligi Orliczek, Wojciech Weiss.

Organizatorami cyklu są Akademia Piłkarska „Uniwersytet Futbolu”, Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wydział Sportu Urząd Miasta Poznania.

Złoty skład UKS Szkoła Podstawowa im. Astrid Lindgren w Dąbrowie (reprezentacja Gminy Dopiewo): Martyna Hudzińska (bramkarz), Maja Bartczak (bramkarz), Zuzanna Duszyńska, Kamila Wielińska (kapitan), Sylwia Krasowska, Patrycja Obuchowska (SP Dąbrówka), Natalia Kubiak (SP Dąbrówka), Klaudia Urbaniaka (SP Dąbrowa/SP Komorniki), Fatima Eftkhar Omrani, Martyna Sobczak, Tomasz Woźniak (trener).

Tabela końcowa Poznańskiej Ligi Orliczek 2014/2015:
1. UKS Szkoła Podstawowa w Dąbrowie (reprezentacja Gminy Dopiewo) – 49 punktów
2. Szkoła Podstawowa nr 45 (1) – 43 punkty
3. UKS Talenty Poznań – 41 punktów
4. Szkoła Podstawowa nr 51 – 32 punkty
5. Szkoła Podstawowa nr 85 – 20 punktów
6. Szkoła Podstawowa nr 45 (2) – 15 punktów
7. Szkoła Podstawowa nr 66 – 14 punktów
8. Szkoła Podstawowa nr 6 – 14 punktów
9. Szkoła Podstawowa nr 77 – 12 punktów
10. Szkoła Podstawowa nr 1 – 10 punktów

Klasyfikacja końcowa najlepszych strzelczyń rozgrywek:
– Kamila Wielińska (UKS SP Dąbrowa), 59 bramek
– Marysia Jakubowska (UKS Talenty Poznań), 26 bramek
– Klaudia Urbaniak (UKS SP Dąbrowa), 19 bramek

Wyniki spotkań towarzyskich Gali Finałowej Poznańskiej Ligi Orliczek:
Szkoła Podstawowa nr 66 – Szkoła Podstawowa nr 6 3:0
Szkoła Podstawowa nr 85 – Szkoła Podstawowa nr 45 (II) 0:2
UKS Talenty Poznań – Szkoła Podstawowa nr 51 15:0
UKS SP Dąbrowa – Szkoła Podstawowa nr 45 2:2 (rzuty karne 1:2)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments