Enea AZS Poznań / fot. Irek Pindral

Enea AZS Poznań przegrał z Ostrovią Ostrów Wielkopolski 46:63 w pierwszym meczu półfinałowym I ligi. Rewanż rozegrany zostanie 24 kwietnia w Poznaniu. Rywalizacja toczy się do dwóch zwycięstw.

Ostrovia jest niepokonana w tym sezonie w swojej hali. Do tego w rundzie zasadniczej dwukrotnie wygrała z „Akademiczkami”. Z tych powodów to zespół z Ostrowa był faworytem sobotniego meczu.

Spotkanie rozpoczęło się fatalnie dla poznanianek, które w pierwszej kwarcie trafiły zaledwie trzy rzuty z gry. Po pierwszej kwarcie Ostrovia prowadziła 19:6. W drugiej części meczu gospodynie nadal w pełni kontrolowały przebieg spotkania, natomiast AZS pudłował kolejne rzuty. Na dwie minuty przed końce pierwszej połowy poznanianki przegrywały 11:32.

– Powiedziałem w szatni dziewczynom, że to jest poziom młodziczki młodszej. Nie wiem, co się stało. Trudno powiedzieć. Byliśmy bojowo nastawieni. Dziewczyny wiedziały o co walczą. Natomiast w drużynie była jakaś niepewność. Mieliśmy otwarte pozycje, z których nie trafialiśmy. Rozumiem, gdyby nasza taktyka była taka, że Ostrów to czyta. Jednak tak nie było. Mieliśmy otwarte pozycje i powinny być punkty. Nie było ich i to trochę zdeterminowało dalsze losy poznania – mówił po meczu trener Ryszard Barański, cytowany przez wlkp24.info.

Szkoleniowiec „Akademiczek” w przerwie próbował zmobilizować swoje zawodniczki. Przyniosło to bardzo dobre efekty. AZS w końcu zaczął grać skutecznie i szybko odrabiał straty z pierwszej połowy. W pewnym momencie Ostrovia miała już tylko minimalną przewagę 39:35.

Wydawało się, że poznanianki złapały w końcu odpowiedni rytm. Jednak szybko sytuacja znowu wróciła do punktu wyjścia. W czwartej kwarcie „Akademiczki” ponownie zdobyły zaledwie sześć punktów.

AZS w całym meczu oddał więcej rzutów z gry niż Ostrovia (66 do 64), ale miał o wiele niższą skuteczność (28,8% do 42,2%). Gospodynie pokazały również największą siłę swojej drużyny, czyli bardzo wyrównany skład. Rezerwowe Ostrovii zdobyły 30 punktów, natomiast AZS tylko 6.

TS Ostrovia Ostrów Wielkopolski – Enea AZS Poznań 63:46 (19:6, 13:12, 19:22, 12:6)

Link: szczegółowe statystyki

Ostrovia: Ewelina Jackowska 16, Monika Jasnowska 10, Katarzyna Motyl 10, Martyna Cebulska 8, Karolina Kaczmarek 6, Martyna Stelmach 5,  Sandra Nowicka 4, Iwona Winnicka 2, Agata Ostrowska 2, Monika Morgiel 0, Agata Stępień 0.

AZS: Iwona Płóciennik 11, Daria Marciniak 10, Karolina Budeń 10, Kinga Woźniak 5, Kinga Banach 4, Aleksandra Pietraszek 4, Elżbieta Giedrojć 2,  Aleksandra Zięmborska 0, Paulina Adamowicz 0.