Enea AZS Poznań / fot. Irek Pindral

Enea AZS Poznań po raz drugi przegrał z Ostrovią Ostrów Wielkopolski w półfinale I ligi. Tym samym „Akademiczki” nie awansują bezpośrednio do Tauron Basket Ligi Kobiet i czeka je teraz walka o trzecie miejsce.

AZS zagrał w niedzielę mocno osłabiony. W składzie zabrakło bowiem Iwony Płóciennik, która w poprzednim meczu zdobyła 11 punktów i miała 14 zbiórek. Bez niej poznaniakom było zdecydowanie trudniej w walce podkoszowej. Do tego kilka zawodniczek grało z urazami. – Połowa z nich powinna w sanatorium siedzieć, a nie grać w koszykówkę – mówił po meczu trener Ryszard Barański.

Ostrovia zdominowała kompletnie początek meczu. Przyjezdne szybko objęła prowadzenie 17:7, a następnie 23:11. Podopieczne trenera Wojciecha Szawarskiego trafiły w tym czasie cztery rzuty za trzy punkty. Swoje zrobili również sędziowie.

AZS już po trzech minutach miał odgwizdane cztery faule. Praca arbitrów pozostawiała w niedzielę wiele do życzenia. Ich błędne decyzje miały spory wpływ na wynik spotkania.

Poznanianki po pierwszej połowie przegrywały 20:40 i tylko cud był w stanie odwrócić losy spotkania. I było niezwykle blisko, aby cud się zdarzył. Nękany cały sezon kontuzjami AZS pokazał charakter. Prowadzone wspaniałym dopingiem poznanianki powoli obrabiały straty. Cała hala oszalała, gdy na minutę przed końcem Kinga Woźniak trafiła trójkę na 52:55. Jednak Katarzyna Motyl odpowiedziała tym samym.

Gospodynie musiały faulować, a Ostrovia była bezbłędna z rzutów wolnych. Ostatecznie AZS przegrał 52:62. Drużyna z Ostrowa Wielkopolskiego była najlepsza w rundzie zasadniczej i potwierdziła to w meczach z poznaniankami. Brutalna prawda jest taka, że trener Barański miał w składzie za mało klasowych koszykarek, aby myśleć o awansie do finału.

Enea AZS Poznań – TS Ostrovia Ostrów Wielkopolski 52:62 (14:27, 6:13, 19:11, 13:11)

Link: szczegółowe statystyki

Poznań: Elżbieta Giedrojć 12, Kinga Woźniak 11, Kinga Banach 8, Karolina Budeń 7, Daria Marciniak 4, Wioletta Wiśniewska 4, Paulina Adamowicz 4, Aleksandra Pietraszek 2, Anita Plucińska 0.

Ostrów: Karolina Kaczmarek 15, Martyna Stelmach 12, Monika Jasnowska 11, Katarzyna Motyl 10, Agata Ostrowska 8, Iwona Winnicka 4, Martyna Cebulska 2, Sandra Nowicka 0, Agata Stępień 0, Ewelina Jackowska 0.