Odsłonięcie Tablicy Zasad Lecha Poznań - fot. Przemysław Szyszka/KKS Lech Poznań

W poniedziałek podczas uroczystej ceremonii Lech Poznań odsłonił swoją Tablicę Zasad. To zbiór wartości i cech charakterystycznych dla klubu, którymi mają kierować się piłkarze, trenerzy i pracownicy Kolejorza. Tablica zawisła przy szatni pierwszej drużyny.

Klub w poniedziałek zaprosił media na konferencję prasową poświęconą odsłonięciu Tablicy Zasad Lecha Poznań. Udział w niej wzięli Prezes Zarządu Karol Klimczak, wiceprezes Piotr Rutkowski, prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej Stefan Antkowiak, trener Maciej Skorża oraz członek Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań Marcin Kawka. Uroczystość uświetnili także byli i obecni piłkarze Lecha Piotr Reiss, Jarosław Araszkiewicz, Ivan Djurdjević, Waldemar Kryger, Łukasz Trałka, Krzysztof Kotorowski i Karol Linetty.

– Tablica Zasad Lecha Poznań odpowiada na pytanie kim jesteśmy, jaki jest Kolejorz. To zbiór ponadczasowych wartości, które w jednym miejscu zebrali przedstawiciele wielu pokoleń związanych z Poznańską Lokomotywą. Odnoszą się do silnego charakteru, ambicji, wiary w to, że wszystko jest możliwe – powiedział prezes Klimczak.

Tablicę odsłonili Araszkiewicz z Djurdjeviciem, umieszczono ją przy wejściu do szatni pierwszej drużyny i została podpisana przez zarząd klubu, byłych i obecnych piłkarzy, działaczy oraz przedstawicieli kibiców.

– Jej umiejscowienie jest bardzo ważne. Cieszę się, że tablica zawisła obok szatni, z której piłkarze nie tylko wychodzą na mecz, bo będą ją mijać każdego dnia. Wiemy w jakim miejscu znajdujemy się teraz i gdzie byliśmy miesiąc temu, ale zasady i wartości, które na niej się znalazły są dla nas wszystkich ponadczasowe i niezmienne – mówił trener Skorża.

Tablica jest podzielona na dwie części. Po lewej stronie zapisano swoisty dekalog, dziesięć zasad, które odpowiadają na pytanie „Dlaczego tu jesteśmy?”. Ich treść to:

„Jesteśmy tutaj

– bo walkę mamy we krwi

– bo nigdy się nie poddamy

– bo kochamy zwyciężać

– bo chcemy być najlepsi

– bo najważniejsze jest przed nami

– bo drużyna jest siłą

– bo szanujemy zasady gry

– bo futbol to nasze życie

– bo nasze barwy i historia to duma i honor

– bo razem możemy wszystko”

Po prawej stronie na białym tle jest miejsce na podpisy. Zaproszeni goście uczynili to podczas ceremonii, a wkrótce zrobią to pozostali członkowie pierwszej drużyny, a także wiele innych postaci od lat związanych z Lechem.

– Cieszę się, że powstał swoisty dekalog Lecha Poznań. Dla drużyny to ważne, by każdy miał świadomość jego przesłania. Na pewno będziemy kierowali się tymi zasadami w naszej grze – powiedział po ceremonii kapitan Kolejorza Łukasz Trałka.

W przyszłości każdy nowy zawodnik Kolejorza, tuż po oficjalnym przedstawieniu, będzie składał swój podpis na Tablicy Zasad Lecha Poznań.

Zadowolenia z faktu oficjalnego spisania i odsłonięcia zasad klubu nie kryli także byli piłkarze i zaproszeni goście.

Waldemar Kryger: To tak naprawdę reguły, które każdy lechita ma w sercu i bardzo się cieszę, że w końcu ktoś je wyłuszczył i zapisał. Ta Tablica będzie miała bardzo pozytywny oddźwięk i będzie przypominać piłkarzom w chwilach kryzysu, że grają dla Lecha Poznań. Myślę też, że te zasady są dla kibiców, bo to oni oddają klubowi całe swoje serce i mocno wspierają zawodników. Sądzę również, że piłkarze dzięki tym regułom będą bardziej utożsamiać się z Kolejorzem. Mam na myśli szczególnie młodych ludzi, którzy wchodzą dopiero w dorosłe życie i będą wychowywani zgodnie z tym dekalogiem.

Jarosław Araszkiewicz: Uważam, że jest to bardzo dobra inicjatywa, a Tablica zawisła w bardzo dobrym miejscu. Jak powiedział na konferencji trener Maciej Skorża, każdy piłkarz – wchodząc do szatni, wychodząc na trening, a przede wszystkim wychodząc na mecz – będzie miał okazję spojrzeć na te hasła i jeszcze bardziej zmobilizować się do osiągnięcia zwycięstwa. Uważam, że każdy zawodnik, który przychodzi do Kolejorza wie już dobrze co to za klub, zna jego tradycję, zna kibiców i miasto. Jeśli chce grać w Lechu to musi się utożsamiać z hasłami zawartymi na tej tablicy. Tak naprawdę każdemu piłkarzowi powinno wystarczyć to, że zagra z kolejowym herbem na piersi, by wiedzieć o co się walczy w Poznaniu.

Piotr Reiss: Myślę, że odsłonięcie Tablicy Zasad to bardzo fajny pomysł i ciekawa inicjatywa. Hasła łączą historię klubu, świetnie zespalają przeszłość z przyszłością. Myślę, że większość zawodników i przedstawicieli klubu od zawsze utożsamiała się z tymi zasadami. Teraz, kiedy zostały one spisane, będą stanowić dużą motywację dla samych piłkarzy, którzy obecnie grają w Lechu i tych, którzy dopiero zaczynają wchodzić do dorosłej piłki.

Stefan Antkowiak: Myślę, że te przedstawienie zasad na Tablicy to ciekawy pomysł związania zawodnika z klubem i ze sportem jaki uprawia. Każdy piłkarz ma obowiązek pracy, a ten dekalog może pomóc w skupieniu się na dobrej grze. Może motywować i przypominać, że praca boiskowa musi być wykonywana z jak największą rzetelnością. Lech jest jednym z największych klubów w naszej części Europy, ma piękną historię i zasady, które właśnie zostały spisane. Młody piłkarz patrząc na tę tablicę będzie bardziej świadomy tego, gdzie jest i do jakich celów powinien dążyć.

Marcin Kawka: Cieszymy się, że zasady były konsultowane z kibicami. Wierzymy, że wszyscy w Lechu i otoczeniu reguły te wzięli sobie do serca. Dzięki tym zasadom będziemy dalej mogli budować wielkiego Lecha, ale odsłonięcie tej tablicy zbiegło się też ze słabszymi wynikami drużyny. Chcemy wierzyć, że dekalog, o którym na konferencji mówił Łukasz Trałka, stanie się początkiem nowego rozdania w naszym klubie i zmobilizuje jeszcze bardziej zawodników do gry nie tylko na arenie europejskiej, ale również w polskiej lidze.

źródło: lechpoznan.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments