Katarzyna Piter - fot. facebook.com/KatarzynaPiter

Było bardzo blisko porażki, ale Katarzyna Piter odwróciła losy spotkania, i pokonała w I rundzie eliminacji Mutua Madrid Open Alję Tomljanović z Chorwacji. Poznanianka potrzebuje jeszcze jednego zwycięstwa, aby awansować do głównej drabinki.

Po pierwszym secie nic nie zapowiadało zwycięstwa Piter (99 WTA). Tomljanović (76 WTA) dwukrotnie przełamała Polkę i oddała jej tylko gema. W drugiej partii Chorwatka przegrywała 0:3, a następnie wyrównała na 5:5. Kolejne dwa gemy należały już do Piter.

W decydującym secie w szóstym gemie 20-letnia Tomljanović zdobyła break-pointa, następnie wyszła na prowadzenie 5:3. Polka chwilę później była w ogromnych tarapatach, ale przy stanie 4:5 udało jej się obronić dwie piłki meczowe. Do rozstrzygnięcia wyniku spotkania potrzebny był tie-break, w którym Piter wygrała do 3.

W finale eliminacji 23-letnia Polka zmierzy się z Julią Goerges. Niemka po słabszym zeszłym toku w rankingu WTA zajmuje tylko dwa miejsca wyżej od Polki, ale w marcu 2012 była 15. tenisistką na świecie. W tym roku najlepszym wynikiem Goerges jest półfinał w Pattaya City (pula nagród 250 tys. dolarów). Wygrana Piter będzie na pewno wielką niespodzianką.

Turniej w Madrycie z pulą nagród ponad czterech milionów dolarów ma niezwykle silną obsadę. W Hiszpanii zagrają wszystkie najlepsze tenisistki z Sereną Williams i Agnieszką Radwańską na czele.