Jan Szymański pokazał się z bardzo dobrej strony na pierwszych w tym sezonie zawodach Puchar Świata rozegranych w japońskim Obihiro. Poznaniak w biegu na 1500 m zajął świetne 7. miejsce, co jest wyrównaniem jego najlepszego wyniku w karierze.

Szymański rywalizację w Kraju Kwitnącej Wiśni zaczął od startu na 5000 m. 25-letni zawodnik w tej konkurencji był najszybszy w dywizji B, a czas 6:29,51 dałby mu 9. miejsce w stawce wszystkich zawodników. Z pozostałych Polaków Adrian Wielgat był 25., a Rafał Cieślak 30. Wygrał Holender Sven Krammer – 6:20,90.

Następnie Szymański wystartował w biegu na 1500 m, w którym osiągnął bardzo dobry wynik, z czasem 1:47,61 zajmując 7. miejsce. Lokatę wyżej był Konrad Niedźwiedzki (AZS AWF Katowice), natomiast mistrz olimpijski z Soczi w tej konkurencji Zbigniew Bródka (UKS Błyskawica Domaniewice) był dopiero 14. Najszybszy był Holender Kjeld Nuis – 1:45,97.

Szymański, Niedźwiedzki i Bródka zajęli czwarte miejsce w biegu drużynowym. Brązowi medaliści igrzysk olimpijskich w Soczi o 44 setne sekundy przegrali walkę o podium z Rosjanami. Wygrali Holendrzy, przed reprezentacją Korei Południowej.