W środę na terenie Term Maltańskich odbyła się konferencja prasowa, na której został przedstawiony stan przygotowań do zbliżających się triathlonowych Mistrzostw Europy w ramach Enea Challenge Poznań.
Choć do Enea Challange Poznań pozostało jeszcze sporo czasu, to rozpoczęcie sezonu triathlonowego zbliża się wielkimi krokami. Za początek cyklu imprez Enea Tri Tour uznaje się JBL Triathlon Sieraków, który odbędzie się w „Krainie 100 jezior” już w przyszły weekend.
– Sieraków to miejsce, do którego trzeba przyjechać, żeby chociaż być i kibicować. Dużo ludzi i wspaniała atmosfera. Sieraków to mała miejscowość i bardzo fajna infrastruktura sportowa, która umożliwia organizowanie takich imprez. Trudna trasa biegowa, dość trudna rowerowa, pływacka czasem zimna i taka jak wszędzie. Fajne miejsce do zweryfikowania, swoich przygotowań i startów w ciągu sezonu. Przez swoją charakterystykę jest to dobry sprawdzian przed imprezą w Poznaniu – powiedział jeden z przybyłych na konferencję gości, triathlonista Marek Dębiński.
Na zawodach w Sierakowie weźmie udział blisko 3000 uczestników, a w ramach imprezy odbędą się Mistrzostwa Polski na dystansie średnim.
Zeszłoroczny cykl Enea Tri Tour pobił wszelkie dotychczasowe rekordy – udział wzięło blisko 10 000 zawodników, imprezy zabezpieczało ponad 3 700 wolontariuszy, sportowców dopingowało 40 000 kibiców. Suma kilometrów pokonanych przez wszystkich zawodników pozwoliłaby okrążyć Ziemię aż 14,5 razy. W tegorocznym cyklu organizatorzy liczą na jeszcze bardziej imponujące wyniki. Mają ku temu podstawy, ponieważ właśnie w ramach Enea Tri Tour odbędzie się najważniejsza w tym roku triathlonowa impreza w Europie – Mistrzostwa Europy ETU na dystansie długim w ramach Enea Challenge Poznań.
Wielkie święto triathlonu w Wielkopolsce
Poznań w przedostatni weekend lipca (22-24 lipca) stanie się europejską stolicą triathlonu. Mistrzostwa Europy ETU na dystansie długim to trzecia najważniejsza impreza triathlonowa w roku po Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro oraz Mistrzostwach Świata na Hawajach. Najbardziej prestiżowe zawody triathlonowe na naszym kontynencie, tym razem organizowane są w Polsce i wzbudziły zainteresowanie zarówno wśród krajowych, jak i zagranicznych zawodników. Na liście startowej znajdują się przedstawiciele ponad 34 państw, wśród których są: Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia, Niemcy, Anglia, Czechy, Walia, Chorwacja, czy Łotwa.
– Poza dystansem długim – rozgrywanym po raz pierwszy w Poznaniu (3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze oraz 42 km biegu), triathloniści wystartują w dystansach: sprinterskim, olimpijskim, ½ czy w sztafetach na dystansie średnim – mówi rzecznik prasowy poznańskiej imprezy, Aleksander Rosa. Atutem tegorocznych zawodów będzie trasa przygotowywana przez organizatorów. Jej przebieg pozwoli uczestnikom i kibicom poznać najważniejsze miejsca w Poznaniu. Będzie to gwarancja gorącego dopingu poznaniaków i tych, którzy licznie odwiedzą miasto z okazji Mistrzostw.
Do Enea Challenge Poznań zostało 65 dni. Czas ten z niecierpliwością odliczają już triathloniści. Wśród nich są pracownicy Enei. – Cieszymy się, że będziemy uczestniczyć w tym wielkim święcie sportu. Tegoroczne zawody potwierdzają rosnącą rangę wspieranych przez nas wydarzeń triathlonowych – powiedział triathlonista i pracownik Enei, Marek Porada. Mistrzostwa Europy ETU na dystansie długim swoim patronatem honorowym objął Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka.
Nie tylko sport
Organizacja dużych imprez sportowych umożliwia promocję miasta i regionu. W lipcu do Poznania przyjedzie wielu zawodników wraz z rodzinami i przyjaciółmi. Będą to uczestnicy zarówno z Polski, jak i zagranicy, którzy wyjazd sportowy mogą połączyć z wyjazdem w celach turystycznych. Lipcowa impreza przyniesie więc korzyści dla branży restauracyjnej czy hotelarskiej.
– Podejmując się organizacji tak dużej imprezy wiedzieliśmy, z jakimi wyzwaniami przyjdzie nam się zmierzyć i jestem przekonany, że sprostaliśmy im wszystkim – mówi Aleksander Rosa. – Najważniejszy aspekt zawodów sportowych, czyli wyznaczanie ciekawej trasy i ustalanie zabezpieczeń, jest już za nami. Teraz kończymy pozostałe projekty związane z medalami, koszulkami i innymi materiałami, które będzie można zobaczyć podczas wydarzenia. Chcemy pokazać europejskim (i nie tylko) zawodnikom Poznań od jak najlepszej strony – dodaje Rosa.
Triathlonowe Mistrzostwa Europy to ciekawy punkt na liście wakacyjnych atrakcji, jakie może zaproponować Poznań przyjeżdżającym turystom. Duża impreza sportowa wiąże się z licznymi atrakcjami, takimi jak koncerty gwiazd muzycznych, różnego rodzaju pokazy czy otwarte warsztaty.
Lokalizacja najważniejszych punktów Enea Challenge Poznań (teren przy Jeziorze Maltańskim i Plac Wolności) bezpośrednio sąsiadują z innymi ciekawymi miejscami na mapie miasta. Korzystając z kolejki „Maltanka” bezpośrednio można dostać się z Nowego ZOO w okolice Term Maltańskich oraz samej „Malty”. Natomiast po zakończeniu sportowej rywalizacji na Placu Wolności, można skorzystać z oferty wielu kawiarni i restauracji znajdujących się na Starym Rynku.
Road to Challenge
Sportowcy zainteresowani wspólnymi przygotowaniami do sezonu już od początku roku mogli brać udział w imprezach w ramach projektu Road to Challenge. Dwie edycje zimowego biegu Enea Tri Tour Family Winter Run czy II Duathlon na Torze Poznań to imprezy, w których zawodnicy mogli sprawdzać swoją formę i weryfikować plany treningowe. Przed nami jeszcze kolejne starty w ramach Enea Tri Tour: Triathlon Charzykowy (11-12.06), II Bieg Czekoladowy – Smak Lata (24.06) Triathlon Szczecin (03.07), Enea KIDS Triathlon, Enea Challenge Woman’s Run, oraz Enea Challenge Family Run (22.07) odbywające się tuż przed Mistrzostwami w Poznaniu.
– Przed nami bardzo wymagający sezon. Aby dobrze się do niego przygotować oraz nie ryzykować wykluczenia z zawodów z powodu kontuzji, serdecznie zachęcamy wszystkich zawodników do przeprowadzenia niezbędnych badań. Pamiętajmy, że bardzo istotne jest monitorowanie swojego stanu zdrowia – podkreśla Wojciech Kruczyński, prezes Endu Sport i organizator zawodów. – Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a zdrowie mamy tylko jedno – dodaje Kruczyński.
Aby ułatwić zawodnikom przeprowadzenie niezbędnych badań, organizatorzy podjęli w tym roku współprace z Kliniką I-kar Centrum Chorób Serca i Układu Krążenia. Zawodnicy, znajdujący się na liście startowej Enea Challenge Poznań, mogą skorzystać z dedykowanej oferty badań wydolności serca i organizmu. Więcej informacji na stronie: http://www.i-kar.pl/
Zapowiedź Enea Challenge Poznań można zobaczyć na stronie https://vimeo.com/152404311
Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://challenge-poznan.pl/